Connect with us

Ulusal Savunma

Zelenskiy’den Kırım Köprüsü’nü ‘yok edebileceği’ tez edilen ‘Neptün’ füzesinin hazır olduğu bildirisi

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, devlet testlerinin tamamlandığı Neptün seyir füzelerinin Karadeniz ve Azak Denizi’nde ‘Rus saldırganlığına …

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, devlet testlerinin tamamlandığı Neptün seyir füzelerinin Karadeniz ve Azak Denizi’nde ‘Rus saldırganlığına’ karşı koyacak kabiliyete sahip olduğunu ileri sürdü.

Zelenskiy ayrıyeten, Kiev’in Türkiye’den Bayraktar insansız hava araçlarını (İHA) yakın bir vakitte teslim alacağını ve donanmanın yenileneceğini belirterek, Ukrayna’nın birinci ADA Sınıfı Korveti’nin Türkiye tarafından inşasının 2023 yılı sonunda tamamlanacağını ve kendilerine teslim edileceğini kaydetti.

Daha evvel, Kiev yetkilileri tekraren ‘Kırım Köprüsü’nü yok edebilecek’ yeni bir füze sistemi geliştirdiklerini duyurmuştu.

Rusya Askeri Bilimler Akademisi’nden Prof. Sergey Gorbaçov’a nazaran, Neptün füzesi, ses suratının altında, kolay vurulabilen ve çağdaş standartların çok altında olan bir silah. 

Rusya Füze ve Topçu Bilimleri Akademisi Lider Yardımcısı ve Jeopolitik Sıkıntılar Akademisi Lider Yardımcısı Dr. Konstantin Sivkov ise, Ukrayna’nın geliştirdiği Neptün füzesinin, Sovyet X-35’in bir versiyonu olduğunu belirterek, bu füzenin potansiyel bir tehdit olarak görülmesi gerektiğini kaydetti.  

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir