Connect with us

Güncel Haberler

Zaharova: ABD, Haiti Devlet Liderinin öldürülmesinin akabinde ülkenin iç siyasetine faal halde müdahale ediyor

Haiti’de Devlet Lideri Jovenel Moise’ye düzenlenen suikastın zanlılarının Washington ile irtibata işaret etmesi ve sonrasındaki gelişmelerle …

Haiti’de Devlet Lideri Jovenel Moise’ye düzenlenen suikastın zanlılarının Washington ile irtibata işaret etmesi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerine devam eden Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “ABD, Haiti Devlet Lideri’nin öldürülmesinin akabinde bu ülkenin iç siyasetine etkin olarak müdahale ediyor” saptamasını yaptı.  Zaharova, ancak Washington’ın Haiti’ye gerçek manada yardım etme niyetinde olmadığına dikkat çekti.

Telegram kanalından paylaşım yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Moise’nin Çin’den koronavirüs aşısı tedarikine ait temaslarının akabinde suikasta uğramasına atıfla şu yorumlarda bulundu: 

“Haiti Devlet Lideri’nin öldürülmesinin akabinde Amerikalılar ile dostları Kolombiyalılar bu ülkeye misyonlar gönderdi. Çin’in Port-au-Prince’e aşı konusunda yardım etme niyetini gölgede bırakmak için küçük bir parti Pfizer-Biontech aşısının Haiti’ye ulaştırılmasına karşın, pandemiyle boğuşan ülkede koronavirüsle çaba ve altyapı geliştirme meseleleri ikinci planda kaldı.”

“ABD, Haiti’ye gerçek manada yardım etme üzere bir niyeti bulunmamasına karşın, iç siyasi gündeme çok etkin halde müdahale etmeye devam ediyor. Claude Joseph’in misyonunu yerine getirmesinin akabinde Amerikalıların ülkedeki üst seviye misyon değişimine takviyesiyle Ariel Henry başbakan oldu.”

Haiti’de seçimleri iptal eden Devlet Başkanı Jovenel Moise, 5 Temmuz’da Ariel Henry’yi yeni başbakan olarak atamasından iki gün sonra suikasta uğradı. Başbakanlığa vekalet eden Claude Joseph, ordunun takviyesiyle ve ABD’nin tanımasıyla hem hükümetin denetimini aldı hem de devlet başkanlığına vekalet etti. Acil durum ilan edip ABD güçlerini ülkeye davet eden Joseph, ABD dahil ‘çekirdek grup’ denilen ülkelerin davetleri üzerine Moise’in vasiyetine hürmet gerekçesiyle 20 Temmuz’da başbakanlığı Henry’ye devretti. Münasebetiyle devlet başkanlığına da vekalet eden Henry, muhalifler tarafından ‘Washington eliyle seçilmiş milletlerarası toplumun kuklası’ olmakla eleştiriliyor. 

BM’de ABD’nin Pekin’i Tayvan ile diplomatik bağlarını sürdüren Haiti üzerinde ‘aşı diplomasisi baskısı’ kurmakla suçladığına dikkat çeken Zaharova, Karayipler bölgesinde koronavirüs aşısı için rastgele bir plan yahut programı olmayan tek ülke durumundaki Haiti’de Moise’nin pandemiye karşı gayrette ve altyapı konusunda Çin’den yardım alan komşu Dominik Cumhuriyeti’ni örnek aldığını hatırlatarak şöyle devam etti:

“Amerikalıların, aşıya çok muhtaçlık duyan Port-au-Prince ile Pekin ortasındaki temaslardan haberdar olması mümkün. Yalnızca ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield’in aleni reaksiyonlarına bakılması bile, tüm bunların ABD’de nasıl histeri boyutunda bir rahatsızlığa neden olduğunu göstermeye yetiyor.”

Rus diplomat, Washington’ın Amerikan istisnacılığı konseptine atıfla “‘İstisnanın’ bilgisi dışında buna kim cüret edebilirdi” diye ekledi. 

Haiti polisine nazaran devlet liderine meskeninde düzenlenen suikastı 26 Kolombiyalı ve 2 Haiti asıllı ABD vatandaşının içinde olduğu komando birliği gerçekleştirdi, hatta Moise’yi öldüren paralı askerler, “DEA (ABD Uyuşturucuyla Uğraş Dairesi) operasyonu” diye bağırdı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir