Connect with us

Güncel Haberler

Yaklaşık 200 şirkete siber atak: Süpermarketler zinciri yüzlerce şubesini kapattı

ABD şirketlerinin geniş kapsamlı siber hücuma uğradığı bildirildi. Siber güvenlik firması Huntress Labs, yaklaşık 200 ABD şirketinin büyük fidye …

ABD şirketlerinin geniş kapsamlı siber hücuma uğradığı bildirildi. Siber güvenlik firması Huntress Labs, yaklaşık 200 ABD şirketinin büyük fidye yazılım saldırısına uğradığını açıkladı. Firma, akının Florida merkezli bilişim firması Kaseya’yı amaç aldığını belirterek, siber saldırıyı Rusya irtibatlı REvil fidye yazılım çetesinin gerçekleştirmiş olabileceği kestiriminde bulundu.

Kaseya da yaptığı açıklamada, ‘olası bir saldırının’ araştırıldığını söz ederek, VSA yazılımı kullanan müşterilere, sunucularını çabucak kapatması için davette bulundu. Açıklamada, kurumsal sunucuları, masaüstü bilgisayarları ve ağ aygıtlarını çalıştıran uygulamalardan birinin akında ele geçirilmiş olabileceği bildirildi. Kaseya, ‘az sayıda’ şirketin siber taarruzdan etkilendiğini belirtirken, Huntress Labs akına uğrayan firma sayısının 200’den fazla olduğunu kaydetti.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Ajansı (CISA) da saldırıyı incelenmek üzere harekete geçtiğini duyurdu.

Şirketten açıklama

İsveçli büyük üstün market zinciri dün yaptığı açıklamada Kaseya’nın uğradığı fidye yazılım saldırısının dolaylı olarak kendilerini etkilediğini belirterek yüzlerce marketin kapatıldığını belirtti.

ABD’de faaliyet gösteren Kaseya bilişim firması, 2 Temmuz’da yaptıkları açıklamayla sofistike bir fidye yazılım saldırısı altında olduklarını ve FBI ile çalıştıklarını söz ederek binlerce müşterisinden firmaya ilişkin VSA ve SaaS sunucularını kapatmalarını istedi.

Yüzlerce süpermarketi bulunan İsveç merkezli Coop firması ise dün yaptıkları açıklamada, Kaseya’ya yapılan siber akından dolaylı olarak ödeme sistemlerinin etkilendiğini ve süpermarketlerin kapalı kalacağını duyurdu.

İsveçli Coop firması açıklamasında “Coop, mağazalardaki müellif kasalarımızı etkileyen büyük BT kesintilerinden etkilendi. Bu, Amerikan yazılım şirketi Kaseya’yı hedefleyen daha büyük bir global olayın kesimi. Başka birçok İsveçli ve milletlerarası şirket birebir olaydan etkilendi” tabirlerine yer verdi.

ABD’li Kaseya ise resmi açıklamasında FBI ve CISA ile birlikte çalıştıklarını belirterek, “Müşterilerimizin sırf çok küçük bir yüzdesi etkilendi ve şu anda 40’tan az olduğu varsayım ediliyor” dedi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir