Connect with us

Güncel Haberler

Ürdün’den Güney kıbrıs’a Kapalı Maraş dayanağı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah ve Güney Kıbrıs önderi Nikos Anastasiadis, Atina’da bir ortaya geldi. Doğu …

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah ve Güney Kıbrıs önderi Nikos Anastasiadis, Atina’da bir ortaya geldi.

Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Libya’nın yanı sıra Kıbrıs ile Filistin sıkıntılarının ele alındığı toplantının akabinde gerçekleştirilen açıklamada başkanlar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Maraş’ı yine açma planlarına ait konuştu. 

Başkanlar, ‘Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Kurulu kararları çerçevesinde, memleketler arası hukuka uygun olarak kapsamlı ve uygulanabilir bir tahlil bulunması’ davetinde bulundu. 

Mitsotakis, üç önder ortasındaki doruğun bölgede barış istikrarını ve refahı teşvik etme taahhüdünü yansıttığını belirterek, ‘Kıbrıs’taki son gelişmelerin acı verici olduğunu’ söyledi. 

Anastasiadis, Türkiye’nin ‘özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu ve Avrupa Birliği tarafından kınanan son açıklamalarının akabinde Kıbrıs sorunu hakkında’ önderlere bilgi verdiğini söyledi.

 

Ürdün Hükümdarı ise, “Biz Doğu Akdeniz’de komşu ülkeleriz, hayati bir rol oynamaya ve daha geniş işbirliği aramaya devam edeceğiz” dedi.

Ne olmuştu? 

Erdoğan “Maraş’ta hayat yine başlayacak. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen çalışmalar ışığında artık Maraş’ta herkesin faydasına olacak yeni bir devrin kapıları açılacaktır” demişti.

Güney Kıbrıs, bu açıklamanın akabinde BMGK’ya müracaatta bulunmuştu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de olaya BMGK nezdinde karşılık vermek için çalışmaların sürdüğünü belirtmişti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de gelişmelerden ‘derin endişe’ duyduğu söylemişti.

BMGK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs’ta iki devletli tahlil ve Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasına ilişkin sözlerini kınayarak, ‘adil bir çözüm’ davetinde bulunmuştu. 

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin kararını kınadığını belirterek, Ankara’yı geri adım atmaya çağırmıştı. 

Yunanistan ve Kıbrıs, Ankara’ya karşı bölgedeki başka ülkelerle işbirliğini geliştirmeye çalışıyor.

Bu bağlamda İsrail’in dışında Mısır’la da çeşitli muahedeler imzalanmıştı.

Miçotakis, Kral Abdullah ve Anastasiadis daha evvel, 2018’de Güney Kıbrıs’ta, 2019’da da Ürdün’ün başşehri Amman’da bir ortaya gelmişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir