Connect with us

Güncel Haberler

‘Ukrayna, Donbass ile alakaların kopmasını hedefliyor’

Rusya’nın Ukrayna Temas Kümesi Temsilcisi Boris Grizlov, Ukrayna’nın Üçlü Temas Kümesinin toplantılarındaki negatif tavrına ait değerlendirmede …

Rusya’nın Ukrayna Temas Kümesi Temsilcisi Boris Grizlov, Ukrayna’nın Üçlü Temas Kümesinin toplantılarındaki negatif tavrına ait değerlendirmede bulundu.

Basın mensuplarına konuşan Grizlov, “Görünüşe nazaran Kiev, Donbass ile bağların büsbütün kesilmesine ait referandumun düzenlenmesi için (Ukrayna Devlet Başkanı) Vladimir Zelenskiy’nin müzakerelerin kesin olarak durma noktasına getirilmesi planını uygulamaya başladı. Ukraynalı yetkililerin Donbass’ı ‘kazınması gereken kanserli bir tümör’ olarak nitelendirmelerinin yanı sıra, ‘Donbass’ı duvarla çevreleme’ niyetinin olduğu giderek daha açık hale geliyor” dedi.

‘Kiev, siyasi tahliline ait şartların belirlenmesine yönelik tüm çalışmaları inatla reddediyor’

Kiev’in bu hedefle, geçen yıl temmuz ayında üzerinde muahedeye varılan ateşkes rejimini güçlendirmeye yönelik tedbirleri fiilen reddettiğine vurgu yapan Rus yetkili, Ukrayna’nın temas sınırının her iki tarafındaki kendi vatandaşlarının hayatını tehlikeye attığını kaydetti.

Grizlov, “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) siyasi alt kümenin çalışmaları önündeki pürüzlerin kaldırılması davetlerine karşın Kiev, Minsk tedbir paketinin gerektirdiği halde, Donbass’ın gelecekteki statüsünün parametrelerinin yanı sıra, ihtilafın siyasi tahliline ait şartların belirlenmesine yönelik tüm çalışmaları inatla reddediyor” diye konuştu.

‘Ukrayna, barışçıl tahlile yönelik tekliflere karşılık vermiyor’

Ukrayna tarafının konumunun giderek daha yıkıcı hale geldiğine dikkat çeken Grizlov, “Donetsk ve Lugansk’ın uyuşmazlığın kapsamlı barışçıl tahliline yönelik tüm tekliflerine Ukrayna’nın verdiği olumlu yahut olumsuz bir karşılık yok” tabirlerini kullandı.

Grizlov, Temas Kümesinin son toplantısında Ukrayna’nın çalışmanın pratik sonuçlarına ilgi göstermediğini belirterek, “Kiev, Minsk Mutabakatlarının uygulanmasını engellemeye devam ediyor ve Donbass temsilcileriyle yapan bir diyalog yürütme konusundaki isteksizliğini açıkça gösteriyor” değerledirmesinde bulundu.

Rus yetkili, Ukrayna tarafının insani, ekonomik ve güvenlik alanlarındaki öteki problemlerin tahliline yönelik müzakereleri tam bir çıkmaza sokmaya çalıştığını da kelamlarına ekledi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir