Connect with us

Güncel Haberler

Türkiye’deki Suriyeli mülteciler, Kurban Bayramı için konutlarına dönmeye başladı

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla Türkiye’deki Suriyeliler, Türkiye – Suriye ortasındaki Bab El-Hava Hudut Kapısı’ndan geçerek konutlarına dönmeye …

Kurban Bayramı‘nın yaklaşmasıyla Türkiye’deki Suriyeliler, Türkiye – Suriye ortasındaki Bab El-Hava Hudut Kapısı’ndan geçerek konutlarına dönmeye başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren ülkesinde bayramı geçirmek isteyen çok sayıda Suriyeli, geçiş için sıraya girdi. Resmi süreçleri tamamlanmasının akabinde Suriyeliler, Türkiye’den Suriye’ye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 20 kişilik kümeler halinde giriş yaptı.

Suriye tarafındaki Bab El-Hava Hudut Kapısı Medya ve Halkla Bağlantılar Ofisi Yöneticisi Mazen Alluş, “Bayramda yaklaşık 35 bin Suriyelinin Bab El-Hava Hudut Kapısından Suriye’ye giriş yapması bekleniyor. Suriyelilerin geçişleri bugünden itibaren 18 Temmuz’a kadar devam edecek” tabirlerini kullandı.

Türkiye’de ikamet eden Suriyeli mülteci Radwan Al-Homsi ise, “Türkiye, Bab El-Hava Hudut Kapısı’ndaki yetkililer bayram tatili için geçişlere müsaade verdi. Suriyeliler bu habere sevindiler, zira 2 yıl evvel koronavirüs salgını nedeniyle Suriye’ye gidemediler ve meskenlerinde bayram tatillerini geçiremediler. Bugün Suriye’ye girişin birinci günüydü. Türkiye ve Suriye tarafları Suriye’ye giriş için prosedürleri kolaylaştırdı” dedi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir