Connect with us

Ulusal Savunma

Turgutlar Çetesi belgesindeki sözler ortaya çıktı: ‘Parayı kurt üzere paylaşacağız’

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine nazaran, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kamuoyunda ‘Turgutlar’ olarak bilinen hata örgütüne yönelik …

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine nazaran, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kamuoyunda ‘Turgutlar’ olarak bilinen hata örgütüne yönelik soruşturmayı tamamlayarak, 36 kuşkulu hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘yağma, cürüm işlemek gayesiyle örgüt kurma, tasarlayarak öldürmeye teşebbüs, dolandırıcılık’ üzere kabahatlerden dava açtı. Şüpheliler ortasında çete önderi İdris Melih Turgut ve İbrahim Savcı da yer aldı.

Oğlu çetenin başına geçti

İddianamede, ‘Kürt Ahmet’ lakaplı Ahmet Turgut’un yaşının ilerlemesi, varisi olarak görülen Kadir Turgut’un cinayet hatasından müebbet mahpus cezasına çarptırılmasının akabinde, Turgutlar Hata Örgütü’nün devamını sağlamak gayesiyle Melih Turgut’un hata örgütünün başına geçtiği anlatıldı.

1993 yılında, Dedeman Şirketler Grubu’nun veliahtı Mehmet Umut Önal’ın, Melih Turgut’a ilişkin meskende ateşli silahla vurulması sonucunda öldüğü hatırlatıldı. Turgut’un tabirinde, ruhsatsız tabancasını temizlerken, silahın kaza sonucu ateş aldığını beyan ettiği, lakin maktul üzerinde yapılan otopside kurşunun kalbine isabet ettiği, dişinin kırık, dudağının yarık olduğu ve darp izlerinin bulunduğu anlatıldı. Turgut’un yargılama sonucu 38 gün tutuklu kaldığı ve 18 milyon lira kefaletle de salıverildiği, olayın kaza olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

Yıllar sonra dolandırılmak istediler

2018 yılında, kabahat örgütü üyelerinin “yeniden yargılama yolu açtırma” mazeretiyle Dedeman ailesini dolandırmak istedikleri argümanı da iddianameye yansıdı. Kendisini, olmayan Ayasofya Vakfı Genel Lideri olarak tanıtan, politikler ve bürokratlarla bağlı olarak gösteren çete üyesi İbrahim Savcı’nın, Önal’ın vefatı evrakını yine açtırma mazereti ile şahıslardan 5 milyon TL almak için görüşmeler yaptığı belirtildi.

‘Yarı yarıya hisse edeceğiz’

İbrahim Savcı’nın kelamda siyasi bürokratlar ve Yargıtay Başkanlığı’nda tanıdığı yargıçlar vasıtasıyla, dava belgesini açtırmak için teşebbüslerde bulunacağını söyleyen telefon görüşmeleri yaptığı belirlendi. 26 Haziran 2018 tarihli görüşmesinde, Melih Turgut’un İbrahim Savcı’ya, “Tamam o parayı alırsan, razı mısın sen, kurt üzere paylaşacağız, yarı yarıya” dediği belirtildi. İddianamede, kuşkulu İbrahim Savcı’nın çete önderi Melih Turgut ile irtibatlı olduğu, ondan talimat aldığı tez edildi.

Tabirinde ‘Dalga geçtim’ dedi

Tutuklu Melih Turgut tabirinde, “İbrahim Savcı’nın, 1993’te başıma gelen bahtsız olayı kullanarak kurduğu kıssa ile benden para koparmak için yaptığı görüşmedir. Burada İbrahim Savcı ile dalga geçtim” dedi. İbrahim Savcı da sözünde şunları söyledi: “İdris Melih Turgut’un bana borcu olduğundan, hakkında bilgimin olduğunu ona göstererek, gözdağı vermek, para kazanmak… Turgut da bana bu işi halledersem kazanılan parayı yarı yarıya alacağımı söyledi.”

 

 

 

 

 

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir