Connect with us

Ulusal Savunma

TTB: Salgın periyodunda hastane randevusu 30 milyondan fazla azaldı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Kümesi, ‘Pandemi periyodu Kovid-19 dışı sıhhat hizmetlerine erişim sorunu’ başlıklı bir bülten …

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Kümesi, ‘Pandemi periyodu Kovid-19 dışı sıhhat hizmetlerine erişim sorunu’ başlıklı bir bülten yayınladı.

Bültende, Türkiye’de pandemi periyodunda sıhhat sıkıntılarına erişimde meseleler yaşandığı, bu sıkıntıların toplumun sıhhatini etkileyen kıymetli bir etken olduğu söz edildi.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine nazaran bültende; kronik hastalık takipleri, kanser taramaları, rehabilitasyon hizmetleri üzere bir çok sıhhat meselesinin ertelendiği bu periyotta kamu hastanelerinde yüzde 30-40, özel hastanelerde ise yüzde 10-20 azalma gözlendiği paylaşıldı.

Randevu sayılarında gözle görülür azalma

Sıhhat Bakanlığı’nın 2020 faaliyet raporuna nazaran MHRS randevu sayıları 2020 yılında, 2019’a nazaran 30 milyondan fazla azaldığı belirtilen bültende, şunlar kaydedildi:

  • “Şehir merkezindeki daha ulaşılabilir birçok hastanenin Kent Hastaneleri için kapatıldı. Nüfusa uygun sıhhat hizmetlerini inançlı bir biçimde verebilecek kamu hastanelerinin olmaması yüzünden vatandaşlar şartlarını zorlayarak ve önemli bedeller ödeyerek özel hastanelere gitmek zorunda kaldı.
  • Parası olan özel hastanelerden hizmet alırken, genel sıhhat sigortası prim borcu olan 10 milyon 541 kişi için yapılandırma düzenlemesi dikkate alındığında fakir kesitten 5 milyon kişi prim borcunu bile ödeyemedi. Ekonomik kriz, güçlü ile yoksul ortasındaki uçurum salgınla birlikte daha da derinleşti. Gelir eşitsizliği TÜİK datalarına nazaran son 11 yılın en yüksek düzeyine geldi.”

Öte yandan bültende, TÜİK’in vefat bilgilerini açıklamayı ertelediği gün Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın, ertelenmiş sıhhat hizmetlerinden ölümlerin fazlalığına değinmesinin ‘gizlenmiş olan Kovid-19 ölümlerinin üzerini büsbütün örtme uğraşının bir modülü olduğu’ kaydedilerek, “Ertelenmiş sıhhat hizmetlerinden vefatlar de direkt Kovid-19 hastalığına bağlı meydana gelen vefatlar üzere önlenebilir vefatlar kapsamındadır. Tüm önlenebilir vefatlar için gerekli olan adımları atmayanlara sorumluluklarını bir kere daha hatırlatıyoruz” denildi.

‘Kanser taramaları yüzde 70 azaldı’

Kovid-19 salgınında fazladan ölümlerin, virüs kaynaklı vefatlar ve Kovid-19 dışı vefatlar olarak ayrılması gerektiği belirtilen bültende, şu tabirler yer aldı:

  • “TÜİK bilgilerine nazaran 2019’da sirkülasyon sistemi hastalıklarından 160 bin 263 vefat oldu. Salgın sürecinde Türkiye’de 48 merkezin katıldığı bir çalışmada, kalp krizi müracaatları 2019 yılının birebir devrine nazaran yüzde 47.1 azaldı. Buna rağmen kalp krizi belirtilerinin başlangıcından itibaren hastaneye geliş müddeti ise yüzde 20’den fazla arttı. Âlâ ve makus huylu tümörlerden ise 2019’da 80 bin 186 mevt gerçekleşti.
  • Sıhhat Bakanlığı’nın Faaliyet Raporu’na nazaran birinci basamaktaki kanseri taramaları 2020 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 70’dan fazla azaldı. Daha çok kanser hastalarının başvurduğu Onkoloji Hastanesi’nde de 2020 müracaatları evvelki yıla nazaran yüzde 30’dan fazla azaldı.
  • Bu bilgiler ışığında salgın periyodunda sıhhat hizmetlerine erişim kısıtlılığı nedeniyle hem deveran sistemi hastalıklarında hem de kanserden ölümlerin artmış olabileceği, birçok sıhhat hizmetinin aksamasından ötürü salgında yaşadığımız olumsuz sonuçların ileride de süreceğini söyleyebiliriz.”

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir