Connect with us

Güncel Haberler

Trump, Kuzey Akım-2’ye onay verdiği için Biden’a sitem etti

ABD’nin Arizona eyaletinde düzenlediği mitingde konuşan eski önder Trump, kendisinin Rus gazını Avrupalı tüketicilere taşıyacak olan Kuzey Akım-2 …

ABD’nin Arizona eyaletinde düzenlediği mitingde konuşan eski önder Trump, kendisinin Rus gazını Avrupalı tüketicilere taşıyacak olan Kuzey Akım-2 gaz boru sınırını durdurduğunu, Biden’ın ise projeye onay verdiğini hatırlattı: “Onu ben durdurdum. O ise Rusya’dan Almanya’ya giden dünyanın en büyük boru çizgisine onay verdi, halbuki bizim Almanya’yı savunmamız gerekiyor.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e boru çizgisinin ‘işinin biteceğini’ söylediğini de lisana getiren ve “Biz sizi Rusya’dan korumak için milyarlarca dolar harcıyoruz, halbuki siz Rusya’dan güç için milyarlarca ve milyarlarca dolar harcıyorsunuz. Bu nasıl bir şey?” diye sorduğunu aktaran Trump, Biden’a yüklenmeye devam etti.

Rusya başkanı Vladimir Putin ile olan alakalarına de değinen Trump, daha evvel de sarf ettiği “Putin ile anlaşıyorum, zira bu uygun bir şey, onunla yeterli anlaşıyorum, o benimle düzgün anlaşıyor, ama Rusya’ya benden daha sert davranan hiç kimse olmadı” sözlerini yineledi.

Daha evvel Biden idaresi, ABD’nin karşı çıktığı Kuzey Akım 2 doğalgaz boru çizgisi projesinde yer alan Rus şirketlerine ve gemilerine yönelik yaptırım kararına karşın proje kapsamında yer alan Alman firmasını yaptırımlardan muaf tutulduğunu açıklamıştı.

Daha sonra ABD ve Almanya, Kuzey Akım-2’nin tamamlanmasının akabinde Rus gazının transit geçişinden kaynak kaybedebilecek olan Ukrayna’nın güç bağımsızlığını destekleyeceklerine dair ortak bir açıklama yapmıştı.

Moskova ise Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gaz transitine ait mutabakatın, mühletinin sonuna kadar yürürlükte kalacağını, sonrasında da Rusya’nın Ukrayna transitinden vazgeçme niyetinde olmadığını açıklamıştı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir