Connect with us

Ulusal Savunma

TBB Lideri Feyzioğlu: Baroların maksat gösterilmesi yanlıştır

Son günlerde Kürtlere yönelik artan ırkçı hücumları kınayan baroların iktidar medyası tarafından ‘Kandil’in baroları’ diye maksat gösterilmesi …

Son günlerde Kürtlere yönelik artan ırkçı hücumları kınayan baroların iktidar medyası tarafından ‘Kandil’in baroları’ diye maksat gösterilmesi üzerine Türkiye Barolar Birliği Lideri Metin Feyzioğlu da açıklama yaptı.

Duvar’ın aktardığı habere nazaran, “15 baromuz 21 Temmuz 2021 tarihinde kamuoyuna bir duyuruda bulunmuştur. Duyuruda, basında ve toplumsal medyada çıkan haberlere gönderme yapılarak; Konya’da, Afyon’da ve Ankara’da birtakım vatandaşlarımıza karşı etnik kimlikleri sebebiyle işlendiği söylenen nefret cürümleri kınanmıştır” denilen açıklama şöyle:

“İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi, baroların yasal misyonları ortasındadır. Bu sebeple; kelam konusu olaylarla ilgili korkularını lisana getiren ve ikazlarda bulunan barolarımızı amaç yapmaya yönelik bir kısım medyada çıkan yazıları yanlış buluyoruz. İhtarda bulunan, dertlerini lisana getiren kurumları gaye haline getirmeye çalışmak yapan olmaktan uzaktır. Ulusal birliğimize ziyan verir. Unutmayalım ki fikirlerin çatışması, gerçeğe ulaşmanın, bir yanlış var ise bunu düzeltmenin ve tekrarını önlemenin en aktif yoludur. Bu nedenle niyet özgürlüğü refah toplumunun taşıyıcı sütunudur.

Türkiye’yi başta etnik kimlik ve mezhep olmak üzere çeşitli fay çizgileri yaratarak bölmeye yönelik teşebbüs ve senaryoların bulunduğu bir sır değildir. Bunları boşa çıkarmanın yolu ve prosedürü, hukuk devletini tüm kurum ve kurallarıyla işletmektir. Bu çerçevede, yetkili makamların da olaylara tek taraflı yaklaşıldığı izlenimini yaratacak açıklamalardan kaçınması gereklidir.

BİZ birlikte güçlüyüz.

Bir olmak, her bahiste tıpkı düşünmek değildir. Bir olmak, hepimizin yüreğinin, vatanımızın ve evlatlarımızın geleceği için çarpmasıdır. Bunun için birbirimizi dinleyelim. Birbirimizin niyet özgürlüğüne hürmet duyalım. Doğruyu daima birlikte bulalım.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir