Connect with us

Güncel Haberler

Tacikistan Devlet Lideri Rahman’dan Afganistan sonuna 20 bin asker gönderme talimatı

Taliban saldırısından kaçan 1000’den fazla Afgan askerinin Tacikistan topraklarına sığınmasının akabinde Afganistan-Tacikistan hududundaki durum …

Taliban saldırısından kaçan 1000’den fazla Afgan askerinin Tacikistan topraklarına sığınmasının akabinde Afganistan-Tacikistan hududundaki durum daha da kritik hale gelirken Tacikistan Devlet Lideri İmamali Rahman, hudutta güvenliğin artırılması için yeni adım attı.

Tacikistan Devlet Başkanlığı Basın Dairesi’nden bir yetkilinin Sputnik’e yaptığı açıklamaya nazaran Tacikistan Güvenlik Kurulu, bugün huduttaki durumu ele almak üzere toplandı.

Afganistan-Tacikistan hududundaki durumun berbata gitmesi nedeniyle hudut bölgelerinde güvenliğin sağlanması ve devlet hududunun güçlendirilmesi konusunun istişare edildiği toplantıda Rahman, Mirzo’ya 20 bin rezerv asker gönderme talimatı verdi.

Afganistan-Tacikistan hududundaki bölgelerde siyasi tansiyonun tırmanmasını göz önünde bulunduran Rahman, Güvenlik Kurulu üyelerine, güvenlik güçlerinin ve kolluk kuvvetlerinin yöneticilerine sondaki devletin ve milletin güvenliğinin sağlanmasına yönelik somut tedbirler almalarını emretti.

Devlet Lideri Rahman, hudut potansiyelini güçlendirmenin yanı sıra, hudut ötesi cürümlerin, terör, aşırılık aksiyonlarının ve uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesi de dahil olmak üzere devlet sonundaki ihlallerin önlenmesine özel dikkat gösterilmesini istedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rahman ile yaptığı görüşmede Afganistan’daki tansiyon bağlamında hem ikili seviyede hem de Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) çerçevesinde Tacikistan’a gerekli dayanağı sağlamaya hazır olduğunu teyit etmişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir