Connect with us

Güncel Haberler

Slovakya Başbakan Yardımcısı Matovic Sputnik V aleyhindeki propagandadan şikayet etti

Bratislava merkezli TAZ televizyonuna konuşan Matovic, Sputnik V’nin Slovakya’daki kullanımının, Rus aşısının aleyhine yürütülen propaganda …

Bratislava merkezli TAZ televizyonuna konuşan Matovic, Sputnik V’nin Slovakya’daki kullanımının, Rus aşısının aleyhine yürütülen propaganda nedeniyle başlangıçta çok hudutlu kaldığını söz etti.

Matovic, “Sputnik V aleyhine yapılan alçakça propaganda ve aşılama başlangıç tarihinin daima olarak ertelenmesi sonucunda aşının Slovakya’da kullanımı başlangıçta düşünülenden çok daha hudutlu oldu” dedi ve şöyle devam etti:

“Ne yazık ki birtakım aptallar, bilhassa bu aşıyı olmak isteyen yüz binlerce insanı (“Sputnik V” ile aşı olmaktan) korkuttu. Sonuç olarak bu beşerler hiç aşı olmayabilir.”

Matoviç, yürütülen bu kampanya sonucunda Slovakya’da Sputnik V’nin AstraZeneca aşısının akıbetini paylaştığını kelamlarına ekledi.

Daha evvel Sputnik V’nin tedarikini üstlenen Rusya Direkt Yatırımlar Fonu (RDIF), Rus aşısının Slovakya’da iç siyasi uğraş ve milletlerarası ilaç lobisinin baskısı nedeniyle şiddetli bir dezenformasyon kampanyasıyla karşı karşıya kaldığını duyurmuştu.

Slovakya, Rus Gamaleya Araştırma Merkezi’nin geliştirdiği Sputnik V aşısı ile Kovid-19’a karşı halkı aşılamaya başlamış ve AB’de (Avrupa Birliği) bu adımı atan ikinci ülke olarak kayıtlara geçmişti.

Lakin evvelki gün Slovakya Sıhhat Bakanı Suzana Eliashova, teslim aldıkları 200 bin doz Sputnik V aşısının 160 bininin Rusya tarafından geri alındığını açıklamıştı. Aşılarının raf ömrünün kısa müddet sonra dolacağı belirtilmişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir