Connect with us

Ulusal Savunma

Silivri savcısı, Muharrem İnce’nin seçme-seçilme hakkından mahrum bırakılmasını istedi

Sözcü’den Asuman Arancı’nın haberine nazaran, İnce, CHP küme başkanvekili olduğu devirde FETÖ kumpaslarından Ergenekon davasını izlemek üzere …

Sözcü’den Asuman Arancı’nın haberine nazaran, İnce, CHP küme başkanvekili olduğu devirde FETÖ kumpaslarından Ergenekon davasını izlemek üzere İstanbul Silivri’deki duruşmaya katıldı. İnce duruşmada çıkan tartışma sırasında, salonda vazifeli üsteğmeni kendisine müdahale etmeye çalışması üzerine ittirdi. Bunun üzerine İnce hakkında cürüm duyurusunda bulunuldu. 2016 yılında anayasada yapılan değişiklikle İnce’nin dokunulmazlığı kaldırıldı ve dava açıldı.

İddianamede, Muharrem İnce’nin vazifesi yaptırmamak için direnme kabahatinden 3 yıla kadar mahpusu istendi. Silivri’de görülen davanın 1 Temmuz’daki son celsesinde savcı, temel hakkında mütalaasını açıkladı. Savcı, İnce’nin “kamu görevlisine vazifesini yaptırmamak için direnme” cürmünden cezalandırılmasını ve TCK’nın 53. Hususu uyarınca seçme-seçilme hakkından mahrum bırakılmasını istedi.

‘Tarihe kara bir leke’

Savcının talebini pahalandıran İnce’nin avukatı Mustafa Kemal Çiçek, kumpas davasına bakan mahkeme heyetinin duruşmaya katılan vekillere yönelik kanunsuz buyruklar verdiğini ve buna bağlı olarak fiili şiddetin ortaya çıktığını belirtti. Çiçek, Ergenekon’a bakan mahkeme heyetinin FETÖ’den ihraç edildiğine, üsteğmenin de şikayetçi olmadığına da vurgu yapıp şöyle dedi:

“Talebin mahkeme tarafından kabulü halinde, verilecek karar Türk siyasi tarihine kara leke olarak geçecektir.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir