Connect with us

Ulusal Savunma

Sıhhat Bakanı Koca, ambulanslardaki 3 bin 552 sıhhat işçisinin koronavirüse yakalandığını söyledi

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Yeterli Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün hazırladığı soru önergesine verdiği karşılıkta; Türkiye’deki …

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Yeterli Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün hazırladığı soru önergesine verdiği karşılıkta; Türkiye’deki ambulans sayısı ve acil sıhhat hizmetleri sunumu için ambulanslarda misyon yapan sıhhat çalışanının durumuna ait dataları açıkladı.

Koca, Türkiye genelinde 5 bin 340 ambulansın hizmet verdiğini, özel bölümde hizmet veren ambulans sayısının ise bin 297 olduğunu açıkladı. Koca, Türkiye’de 15 bin 572 bireye, bir ambulans düştüğünü bildirirken, ambulanslarda vazife yapan 3 bin 552 sıhhat işçisinin koronavirüse yakalandığını belirtti.

Sıhhat Bakanı Koca, Düzgün Partili Öztürk’ün, “Tüm ambulanslar her olay sonrası dezenfekte edilmekte midir? Bir ambulansın dezenfektasyon müddeti nedir? Her vilayette ve ilçede dezenfektasyon alt yapısı mevcut mudur? İmkân olmayan vilayet ve ilçeler için ne üzere tedbirler alınmıştır?” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Tüm ambulanslarımıza her olay sonrasında Bilim Kurulunca hazırlanan çalışmalar doğrultusunda dezenfekte süreçleri uygulanmaktadır. Hazırlanan rehber kılavuzlarda belirtilen halde dezenfeksiyon ve havalandırma süreçleri yapılmaktadır. Belirlenen algoritmalar her vilayet ve ilçemizde standart formda uygulanmaktadır.”

Ambulans dezenfektasyonu yapılmaması nedeniyle virüs bulaşan sıhhat işçisi ve hasta bulunmadığını da belirten Koca, Kovid-19 nedeniyle vefat eden ambulans hizmetlerinde çalışan işçi sayısı hakkında ise bilgi vermedi.

Sıhhat Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinde ambulans sayısının kâfi olduğunu vurgulayan Fahrettin Koca, 590 adet acil yardım ambulansının alım sürecinin devam ettiğini söz ederek şu bilgileri verdi:

“Ambulans sayımızı 2021 yılında 6 bin 340’a çıkarmayı hedefliyoruz. Standart ambulanslarımızın ulaşamadığı olaylara motosikletli takımlarla müdahale ediyoruz. 2002 yılından bu vakte kadar ambulans başına düşen nüfusu 107 binden 14 bine indirerek vatandaşımıza daha tesirli acil sıhhat hizmeti vermeyi başardık. Önümüzdeki yıl yeni açacağımız istasyonlarla 112 istasyon sayısını 3 bin 100’e çıkaracağız. 2020 yılı içinde 17 helikopter ambulans ve 3 uçak ambulans ile hizmet vermekteyiz. 2008 yılından 2020 yılı Ekim ayına kadar hava ambulansları ile yaklaşık 49 bin olayın naklini gerçekleştirdik. Çeşitli bölgelerde hizmet veren 6 deniz bot ambulansımız ile yaklaşık 23 bin hadisenin naklini gerçekleştirdik. Zeytin Kolu, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekatları kapsamında UMKE ve acil sıhhat çalışanımız triyaj takviye merkezlerimiz ve ambulanslarımızla 24 saat aslına nazaran kesintisiz hizmet vermiştir. 23 Eylül 2020’de Ulusal Medikal Kurtarma Gruplarımız ile Seyyar Hastane Sistemimizin, Dünya Sıhhat Örgütü tarafından milletlerarası standartlarda (EMT Tip-2) olduğu tescil edilmiştir.” 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir