Connect with us

Ulusal Savunma

Sığınmacı çocukların simgesi kukla Küçük Amal’ın İngiltere’ye seyahati Gaziantep’ten başladı

Sığınmacı hususlarını işleyen İngiltere merkezli Good Chance Tiyatrosu öncülüğünde hazırlanan, Türkiye ve dünyadan birçok sanatçı, kurum ve …

Sığınmacı hususlarını işleyen İngiltere merkezli Good Chance Tiyatrosu öncülüğünde hazırlanan, Türkiye ve dünyadan birçok sanatçı, kurum ve kuruluşun desteklediği “Yürüyüş (The Walk) Projesi” kapsamında hazırlanan kukla Küçük Amal, annesini bulmak üzere yola çıkan bir kız çocuğunun kıssasını bahis alıyor.

Küçük Amal’ın buruk öyküsüyle dünya kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve sığınmacı çocukların sıkıntılarına dikkat çekilmesinin amaçlandığı proje çerçevesinde tasarlanan 3.5 metre uzunluğundaki kukla, 8 ülke sonunu aşarak 65 kentte binlerce kilometrelik seyahat yapacak.

Seyahatinin birinci adımını, Suriye sonundaki Gaziantep’in eski yerleşim yerlerinden Lala Paşa Sokağı’nda atan kukla Amal, tıpkı sokakta elinde fenerlerle bekleyen Türk ve Suriyeli çocuklar ile aileleri tarafından karşılandı. Ellerindeki fenerlerle sokağı aydınlatan çocukların eşliğinde Gaziantep Kalesi’nin önüne ulaşan kukla Amal, burada düzenlenen aktifliğe katıldı.

Aktiflikte sanatkarlar Ali Demirel ve Balkan Karişman ışık gösterisi düzenledi, konser verildi.

Konserin akabinde Karam Vakfı öğrenci ve öğretmenleri, Küçük Amal’ın yolcuğu için tasarladıkları valizi teslim etti.

Küçük Amal, çocukların uğurlamasıyla alandan ayrıldı.

Seyahatinde ziyaret ettiği her yerleşim yerinde sanatçı, kurum ve kuruluşların iş birliğinde düzenlenecek eğitici kültür ve sanatsal çalışmalarda yer alacak kukla Amal, yarın Türk ve sığınmacı bayanların gerçekleştireceği mutfak ve masal atölyesine katılacak.

Küçük Amal, 3 Kasım’da İngiltere’nin Manchester kentinde son bulacak yolcuğu ile sığınmacı çocukların, aileleriyle ya da aileleri olmadan Avrupa’ya uzanan seyahatlerindeki zorlukları gündeme taşıyacak.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir