Connect with us

Ulusal Savunma

Selvi: AK Parti’nin hazırladığı anayasa özgürlükçü bir bakış açısıyla düzenleniyor

Hürriyet gazetesi muharriri Abdulkadir Selvi, AK Parti’nin yeni anayasa konusunda yaptığı çalışmalara dair edindiği bilgileri aktardı …

Hürriyet gazetesi muharriri Abdulkadir Selvi, AK Parti‘nin yeni anayasa konusunda yaptığı çalışmalara dair edindiği bilgileri aktardı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Yavuz Atar başkanlığında oluşturulan Anayasa Bilim Konseyi üyeleri tarafından hazırlanan anayasa taslağının AK Parti’nin hukukçu vekillerinin de katıldığı bir toplantıda görüşülmeye başlandığını kaydeden Selvi, bu kapsamda birinci toplantının 30 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldığını söyledi.

Bir yol haritası belirlendiğini belirten Selvi, ‘AK Parti’den özgürlükçü sivil anayasa’ başlıklı yazısında bunları şöyle sıraladı:

“1- AK Parti’nin hazırladığı taslak üzerindeki çalışmalar tamamlanacak.

 2- MHP’nin hazırladığı taslak incelenecek.

 3- Erdoğan ve Bahçeli’nin kararına nazaran ya Cumhur İttifakı’nın ortak taslağı hazırlanacak ya da AK Parti ve MHP başka ayrı ilerleyecek, fakat Cumhur İttifakı’nın ortak anayasa hazırlaması eğilimi ağır basıyor.

 4- Cumhur İttifakı’nın anayasa önerisi tamamlandıktan sonra kamuoyuna açıklanacak. Muhalefetle uzlaşma aranacak. Yeni anayasa konusunda uzlaşma sağlanırsa bu Türkiye’nin birinci sivil anayasası olacak.

 5- Ancak iktidar Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni, muhalefet ise parlamenter sistemi temel aldığı için uzlaşma mümkün görünmüyor.

 6- Bu durumda Cumhur İttifakı anayasa teklifini kamuoyuna açıklayıp, kamuoyunun takviyesini talep edecek.”

‘Özgürlükçü bir konsept’

Selvi, “Darbe periyotlarında hazırlanan yasakçı ve güvenlikçi anayasaların bilakis AK Parti’nin hazırladığı anayasa özgürlükçü bir bakış açısıyla düzenleniyor” sözünü kullandığı yazısında şunları kaydetti:

“Yeni anayasa taslağının farklı bir konseptle hazırlandığı, insan hakları, bayanlar, gençler ve çocuk hakları ile etrafa özel kısımlar ayrıldığı dikkat çekiyor.

‘Milli irade vurgusu’

Darbe periyotlarında yapılan anayasaların temel vazifesi darbelere meşruiyet sağlamaktı. AK Parti’nin anayasa taslağında ise askeri darbelerin ve vesayetçi zihniyetin izleri tümüyle kaldırılarak demokrasilerde ulusal iradenin ehemmiyeti vurgulanıyor.

Darbe anayasaları darbelerin ruhunu taşırken, sivil anayasa taslağında ise ‘milli irade’ vurgusu ön plana çıkıyor.

‘İleri insan hakları’

Anayasa taslağının üçte birinde ‘insan hakları’ konusuna ayrılıyor. İnsan haklarının tanınması konusunda ileri seviyedeki kriterler anayasal teminat altına alınıyor.

Taslakta ileri seviyede bir insan hakları sistemi oluşturuluyor. Gelişmiş Batı demokrasilerindeki insan haklarıyla ilgili kıymetler bir ahenk içinde anayasada yer buluyor.

‘Kadınlar ve gençler’

Bayanlar ve çocuklarla ilgili hak ve hürriyetler de anayasada başka bir kısım olarak düzenleniyor. Anayasa taslağında bayanlar ve gençler ön plana çıkarılıyor.”

‘Anayasanın başlangıç bölümü’

Selvi, 1982 Anayasası’nı hazırlayan Müracaat Meclisi’nin tutanaklarını incelerken en çok dikkatini çeken noktalardan birinin, anayasanın başlangıç kısmıyla ilgili tartışmalar olduğunu söyledi.

Küçük bir metin olmasına karşın sert tartışmaların yaşandığını söz eden Selvi, “12 Eylül’ün ruh ve ideolojisinin gereğince yansıtılmadığı istikametindeki savlar üzerine anayasanın mimarı Orhan Aldıkaçtı, ’12 Eylül’ün ruh ve ideolojisi bu anayasanın her satırına, her sözüne sinmiştir’ diye reaksiyon göstermişti. AK Parti’nin anayasa taslağında ise özgürlükçü anayasa perspektifine uygun bir ‘Başlangıç Bölümü’ yazılacağı öğrenildi” dedi. Selvi, akabinde şu bilgileri verdi:

‘Anayasanın temel prensipleri korunuyor’

“Yeni anayasada devletin biçimini belirleyen ve değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez kararlar ortasında yer alan temel temeller korunuyor.

Devletin formu, Cumhuriyet’in nitelikleri, devletin bütünlüğü, resmi lisanı, bayrağı, ulusal marşı ve başşehrini belirleyen Anayasa’nın birinci unsurları de koruma ediliyor.

Yeni anayasa Başkanlık Sistemi temel alınarak hazırlanıyor. Daha evvel yapılan değişiklikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tarifi yapılırken yeni anayasada Başkanlık Sistemi tarifi tercih edildi.

‘İki devir kuralı’

Cumhurbaşkanlarının seçiminde dörder yıl olmak üzere iki periyot kuralı korunuyor.

İstikrar ve denetleme sistemi Meclis’i daha güçlendirecek biçimde yine kurgulanıyor.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçiminde Meclis’e tartı verilecek. Üye seçiminde Cumhurbaşkanlığı ile Meclis yetkilendiriliyor.

‘Halk kanun teklifi verebilecek’

Yeni anayasa taslağında halka Meclis’e kanun teklifi sunma imkânı getiriliyor. Belli imza sayısını bulan vatandaşlar Meclis’e kanun teklifi sunabilecek.

‘Özgürlükçü ve sivil’

Anayasanın unsurları elbette ki kıymetli. Darbe anayasası ile yönetilme utancından kurtulmak isteyen benim gibiler için sivillerin özgürlükçü anayasa yapabilmeleri daha kıymetli.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir