Connect with us

Ulusal Savunma

Şekeri, tansiyonu aile tabibi takip edecek

Türkiye Gazetesi’nden Ziyneti Bıyık’ın haberine nazaran, her tabip, telefonla arayarak ya da SMS aracılığı ile aile hekimliğine davet edeceği 30 …

Türkiye Gazetesi’nden Ziyneti Bıyık’ın haberine nazaran, her tabip, telefonla arayarak ya da SMS aracılığı ile aile hekimliğine davet edeceği 30-65 yaş ortası bayanların rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş ortası bayan ve erkeklerin kalın bağırsak kanseri taramasının yapılmasını sağlayacak. 40-69 yaş ortası bayanlar da göğüs kanseri taraması için en yakın tarama ünitesine yönlendirilerek takip edilecek. Müspet yahut kuşkulu olan sonuçlar, teşhis merkezlerine sevk edilecek.

18 yaşından büyükler, yılda en az bir defa kan basıncı ölçümü için aile sıhhati merkezlerine çağırılacak.

Yeni uygulamayla aile doktorlarının, daha evvel de yapılan lakin gereğince yaygın olmayan hipertansiyon, diyabet, obezite, kalp-damar hastalıklarına ait değerlendirmeleri ile kanser ve yaşlılara yönelik taramaları, amaç nüfuslarındaki her kişi için gerçekleştirmesi ve Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü ile Sıhhat Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla ocak ayında kullanıma açılan Hastalık İdare Platformu’na işlemesi mecburi hâle getirildi. Böylece, kronik hastaların daha yakından takip edileceği, kimi hastalıkların erken safhalarda tespit edilip gereken önlemlerin alınabileceği devir başlamış oldu.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir