Connect with us

Ulusal Savunma

Scarlett Johansson, sineması hem sinemalarda hem kendi kanalında yayımlayan Disney’e dava açarak Kara Dul’a veda etti

ABD’li aktris Scarlett Johansson, Los Angeles Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı dava müracaatında, Kara Dul’a ‘çifte yayım stratejisinin, yalnızca …

ABD’li aktris Scarlett Johansson, Los Angeles Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı dava müracaatında, Kara Dul’a ‘çifte yayım stratejisinin, yalnızca sinemalarda gösterildiğinde gişeden elde edeceği geliri azaltarak, Disney’le yaptığı mukaveleyi ihlal ettiğini’ belirtti.

36 yaşındaki oyuncunun açıklanmayan ölçüde tazminat talep ettiği davayı kazanması halinde, sektörde emsal birçok tazminatın kelam konusu olması bekleniyor.

Scarlett Johansson’ın 9 sefer canlandırdığı Kara Dul olarak son kere izleyici karşısına çıkmış olabileceği bildirisini verdiği sinema, 9 Temmuz’da gösterime girdiğinde, birinci haftada 218 milyon dolar gişe hasılatı elde ederek koronavirüs pandemisi periyodu rekorunu kırdı.

Filmi 30 dolar fiyatla Disney+’da yayımlayan şirket ise sinema salonları kapalıyken streaming platformunu geliştirmek için kimi sinemalarda bu hibrit modeli deniyor. 

Fakat dava müracaatında şöyle denildi:

“Disney izleyicileri Disney+’ya yönlendirmek istiyor ki, eşzamanlı olarak hem gelirleri kendine saklayabilsin hem de platformun abone tabanını büyütebilsin, bu da Disney’in pay fiyatlarını yükseltmenin test edilip onaylanmış bir yolu. İkinci olarak, Disney, Johansson’ın mukavelesinde kıymetli ölçüde bedel kaybı yaratmak ve böylelikle kendisini zenginleştirmek istiyor” 

The Wall Street Journal’a nazaran Johansson, sinema Disney+’da yayımlandığı için 50 milyon dolardan fazla mali kayba uğradı.

Hollywood’un dev şirketi ise ikili yayının ‘sözleşmeye uygun olduğunu ve davanın hiçbir haklılık hissesinin bulunmadığını’ savundu.

‘Filmin streaming platformunda yayımlanmasının, Johansson’ın bugüne kadar aldığı 20 milyon dolara ilaveten ek gelir kazanma kabiliyetini kıymetli ölçüde artırdığını’ öne süren Disney açıklamasında, davanın ‘özellikle pandeminin global çapta uzun müddetli ve dehşetli tesirlerini vurdumduymazlıkla görmezden gelmesi bakımından üzücü ve rahatsızlık verici olduğu’ lisana getirildi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir