Connect with us

Güncel Haberler

Rusya’dan Nature mecmuasında yayınlanan Sputnik V aşısı hakkındaki makaleye ait kıymetlendirme

Sputnik V aşısının Telegram kanalında bahse ait değerlendirmede bulunan Dmitriyev, Nature mecmuasının Sputnik V aşısının aktifliği ile ilgili …

Sputnik V aşısının Telegram kanalında bahse ait değerlendirmede bulunan Dmitriyev, Nature mecmuasının Sputnik V aşısının aktifliği ile ilgili yayınladığı makalenin daha evvel The Lancet mecmuasında yayınlanan bilgiler kadar değerli olduğunu ifadettie .

Dmitriyev, “Bu mutlaka değerli bir makale, çünkü Nature, Sputnik’in aktifliği ve güvenliği hakkında olumlu bilgiler yayınlayan çok ünlü Lancet mecmuası kadar hürmet görüyor” diye konuştu.

Nature’ın aşının Twitter hesabında yayınlanan, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), San Marino ve başka ülkelerdeki olumlu aşı araştırmaları ile ilgili bilgileri birleştirdiğine dikkat çeken Dmitriyev, “Sputnik katiyen son derece inançlı bir aşı, başka birtakım aşılarda nadiren gördüğümüz yan tesirler onda ortaya çıkmıyor ve hatta Nature, bunun nasıl mümkün olduğuna şaşıyor, lakin pek çok ülkeden gelen bilgilerin Sputnik’in son derece inançlı olduğunu doğruladığını itiraf ediyor” tabirlerini kullandı.

Nature’ın Sputnik V’nin iki enjeksiyonda iki farklı bileşenin kullanıldığı birinci aşı kokteyli olduğunu kabul etmesinin de son derece değerli olduğunu vurgulayan Dmitriyev, “Gamaleya Enstitüsü daha birinci başlarda aşı kokteyli yaklaşımının çok daha tesirli olacağını, daha faal muhafaza sağlayacağını söylüyordu ve artık tam da bu yaklaşım, mutasyonlardan en güçlü müdafaayı ortaya koyuyor” vurgusunu yaptı.

Daha evvel dünyanın önde gelen bilim mecmualarından Nature, Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’nin aktifliğini teyit eden bir araştırma yayınlamıştı. Şubat ayında ise dünyanın en saygın tıp mecmualarından The Lancet, Sputnik V’nin yüksek aktifliğini ve güvenliğini teyit eden üçüncü faz çalışmalarının sonuçlarını yayınlamıştı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir