Connect with us

Güncel Haberler

Rusya’dan ABD’ye ‘Nazizmin yüceltilmesine karşı mücadele’ ile ilgili tasarıya takviye çağrısı 

Rusya’nın BM Genel Heyeti’ne her yıl sunduğu ‘Nazizm’in yüceltilmesinin yasaklanması’ tasarısına Aralık 2020’de ABD ve Ukrayna dışındaki tüm …

Rusya’nın BM Genel Heyeti’ne her yıl sunduğu ‘Nazizm’in yüceltilmesinin yasaklanması’ tasarısına Aralık 2020’de ABD ve Ukrayna dışındaki tüm ülkeler takviye vermişti. 

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Rusya her türlü ırk ayrımcılığını kınıyor. BM Genel Heyeti’ne ‘Nazizm ve Neo-Nazizmin yüceltilmesiyle mücadele’ bahisli yıllık tasarıyı sunuyoruz. Yalnızca ABD ve Ukrayna buna karşı çıkıyor. Tavırlarını gözden geçireceklerini umuyoruz” denildi.

Tasarıda, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarının gözden geçirilmesini ve bu savaş sırasında işlenen insanlığa karşı cürümlerin ve savaş hatalarının reddini önlemek gayesiyle ülkelere yasama, eğitim, milletlerarası yükümlülüklerine uygun olarak insan hakları alanında uygun somut tedbirleri almaları tavsiye ediliyor.

Nazizmin yüceltilmesi ve propagandasıyla ilgili olaylar, bilhassa de İkinci Dünya Savaşı kurbanlarının anıtlarını amaç alan grafiti ve çizimlerin şiddetle kınandığı tasarıda, her türlü ırk ayrımcılığını yasama da dahil tüm uygun yollarla ortadan kaldırma daveti yapılıyor.

Ayrıyeten tasarıda ırkçılığı, ayrımcılığı, nefreti ve etnik köken, milliyet, din yahut inanca dayalı şiddeti teşvik eden eğitim malzemelerinin ve telaffuzun kullanılması kınanıyor.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir