Connect with us

Güncel Haberler

Rusya’da son 24 saatte yeni koronavirüs hadise sayısı 24 bin 353 olarak kayıtlara geçti

Koronavirüsle gayret merkezinden yapılan açıklamada, Rusya genelinde son 24 saatte 24 bin 353 yeni Kovid-19 hadisesinin tespit edildiği, bu …

Koronavirüsle gayret merkezinden yapılan açıklamada, Rusya genelinde son 24 saatte 24 bin 353 yeni Kovid-19 hadisesinin tespit edildiği, bu sayının 25 bin 142 olarak bildirilen evvelki günün sayısına nazaran yüzde 3.14 daha az olduğu, son olumlu çıkanlarla birlikte ülkede koronavirüs hadiselerinin toplam sayısının 5 milyon 635 bin 294’e ulaştığı belirtildi.

Açıklamada ayrıyeten en fazla hadisenin başşehir Moskova’da (6 bin 557), Moskova bölgesinde (2 bin 651), St. Petersburg’da (bin 828), Nijniy Novgorod bölgesinde (448) ve Voronej bölgesinde (362) saptandığı bilgisine yer verildi.

Son 24 saat içinde koronavirüs nedeniyle 654 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilen açıklamada, bu artışla birlikte salgının başından bu yana Rusya genelinde Kovid-19 kaynaklı toplam vefat sayısının 138 bin 579’a yükseldiği kaydedildi.

Enfeksiyonu yenerek sıhhatlerine kavuşan bireylerin sayısının son 24 saatte 14 bin 540 kişi olduğu bilgisini paylaşan merkez, bu mühlet içinde hastanelerden taburcu olan şahıslarla birlikte Rusya’da salgının başından bu yana tedavi olarak sıhhatine kavuşanların sayısının 5 milyon 83 bin 441’e ulaştığını vurguladı.

Rusya’da son periyotta tekrar sert tırmanışa geçen salgın devam ederken 20 bölgede birtakım vatandaş kategorileri için aşılanma zaruriliği getirildi. Rusya İnsan Sıhhati ve Tüketiciyi Müdafaa Kurumu (Rospotrebnadzor) Lideri Anna Popova, önceki gün koronavirüs insidans oranının Rusya’nın 10 bölgesinde arttığını, bölgelerin neredeyse yarısında alınan Kovid aykırısı tedbirlerin hastalığı frenlediğini açıklamıştı.

Gençlere yönelik Sputnik V aşısının testlerine başlandı

Öbür yandan Moskova Belediye Lider Yardımcısı Anastasiya Rakova, başkentte iki hastanede 12-17 yaş kümesindeki gençlere yönelik Sputnik V aşısının testlerine başlandığını duyurdu.

Basın mensuplarına bahse ait bilgi veren Rakova, şu anda birinci gönüllülerin aşı uygulaması öncesinde sıhhat taramasından geçtiğini belirtti.

Rakova, “Gamaleya Merkezi ile birlikte 12-17 yaş kümesindeki gençlere yönelik Sputnik V aşısının klinik testlerine başladık. Şu anda araştırmanın birinci ve ikinci fazı Morozov Çocuk Hastanesi ve Başlyaeva Çocuk Hastanesi olmak üzere önde gelen çocuk hastanelerinde devam ediyor. Bunun için planladığımız 100 kişilik iştirakçi kümesini tamamlamış bulunuyoruz. Bugün zarurî olaral PCR testinden geçen birinci gönüllülerin tıbbi taraması başladı” açıklamasında bulundu.

Rakova ayrıyeten gençler için de Sputnik V aşısının kullanıldığını, ama dozajın düşük olduğu bilgisini paylaştı.

Rus yetkili, “Aşılama için, birinci ve ikinci bileşenlerin uygulanmasından sonra ergenler üç gün boyunca hastanede tecrit edilmiş odada kalacak, burada aşılamadan evvel tekrar muayene edilecekler ve sıhhat durumları takip edilecek. Akabinde tahlil için hastaneye birkaç kere daha gitmeleri gerekecek. Gençler özel bir taşınabilir uygulamada kendi kendine müşahede günlüğü tutacak ve hekimler sıhhat durumlarını telefon üzerinden takip edecek” sözlerini kullandı.

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir