Connect with us

Güncel Haberler

Rusya’da sayısal genetik pasaport için düğmeye basıldı

Rusya Sıhhat Bakanı Mihail Muraşko’nun açıklamasına nazaran Rusya’da sayısal genetik pasaportlar kullanıma girecek, profiller yeni doğanlardan …

Rusya Sıhhat Bakanı Mihail Muraşko’nun açıklamasına nazaran Rusya’da sayısal genetik pasaportlar kullanıma girecek, profiller yeni doğanlardan başlayarak oluşturulacak.

Pasaportların genom dizilemesi ile ilgili bilgileri de içereceğine dikkat çeken Muraşko, “Sağlık sistemi genel olarak önlemeye odaklanma ve erken teşhis yolunda ilerliyor. Şu anda bir projeyi başlatıyoruz, bu proje kapsamında başka çalışmaların yanı sıra yeni doğanlar için genetik profil oluştururken genom dizilemesi yapıyoruz. Biyo-inovasyon teknolojilerinin sayesinde bir cins sayısal pasaport yaratıyoruz, şahsa ilişkin sayısallaştırılmış genetik pasaport” ifadelerini kullandı.

Dizileme, DNA molekülündeki nükleotit bazlarının sırasının belirlenmesi manasına geliyor. Bu türlü bir tahlil sayesinde insan genomu belirlenebiliyor. Dizileme, kalıtsal hastalıkların nedenlerinin belirlenmesine, aile planlamasında patojenik mutasyonların varsayım edilmesine ve hastalıklara (örneğin kanser) yatkınlığın öğrenilmesine yardımcı oluyor.

Rusya’da halka yönelik genetik pasaport çalışmalarına, Devlet Başkanı’nın 11 Mart 2019 tarih ve 97 sayılı kararnamesinde yer verilmişti. Mart ayında ise Sotsmedika isimli şirketin bu sorunu çözmeye en yakın olduğu, şirket bünyesinde genomun otomatik ve çok süratli bir biçimde araştırılmasını sağlayan bir algoritma geliştirdiği bildirilmişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir