Connect with us

Güncel Haberler

Rusya Sıhhat Bakanlığı koronavirüse karşı aşılanma tekliflerini güncelledi

Rusya Sıhhat Bakanlığı’nın yetişkinlerin Kovid-19’a karşı aşılanmasına ait yönergelerinin güncellenmiş versiyonunda, tedavisi tamamlanmış olan …

Rusya Sıhhat Bakanlığı’nın yetişkinlerin Kovid-19’a karşı aşılanmasına ait yönergelerinin güncellenmiş versiyonunda, tedavisi tamamlanmış olan tüm kanser hastalarının Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’yi kullanmaları önerildi. Bakanlık ayrıyeten aşılanma muafiyeti ile ilgili şartları da netleştirdi.

“Kovid-19’u önlemeye yönelik Gam-Covid-Vac (Sputnik V) aşısı, hastalığın başlangıç evresi ve hali ne olursa olsun, kanser tedavisini tamamlamış tüm hastalara ek kısıtlamalar olmaksızın öneriliyor” denilen dokümanda, potansiyel hematolojik toksisiteli tedavi gören kanserli hastalara ise bu tedaviye başlamadan, kür aralıklarından, radyasyon tedavisinin başlatılmasından yahut tamamlanmasından en az iki hafta evvel aşılanmaları tavsiye edildi.

Sıhhat Bakanlığı, Rus aşılarıyla aşılanmadan sonra komplikasyon riskinde artış için teorik bir önkoşul olmadığını, çünkü hiçbirinin canlı virüs içermediğini tabir etti. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi zayıflamış olan (örneğin, lenfopeni, lökopeni, nötropeni olan) hastalarda aşılamanın aktifliği şimdi gereğince araştırılmış değil.

Sıhhat Bakanlığı ayrıyeten, uzun müddetli siklik tedavi gören ama hematolojik toksisite belirtileri olmayan hastalarda ek kısıtlamalar olmaksızın aşının kullanımına müsaade verdi. Bu tekliflerin hormon tedavisi gören hastalar için de geçerli olduğu, çünkü bu çeşit tedavinin çoklukla değerli yan tesirlere neden olmadığı ve kan göstergelerini etkilemediği söz edildi.

Güncellenen dokümanda, aşı bileşenlerine çok hassaslığı, önemli alerjik tepkileri ya da emzirme devrinde olan hastalara daima, akut hastalıkları olan ya da kronik hastalıkları nükseden hastalara ise süreksiz aşılanma muafiyeti tanındı. Bununla birlikte Novosibirsk’teki Vektor Merkezi’nin geliştirdiği EpiVakKorona aşısının şiddetli alerjilerde, makûs huylu tümörlerde ve birincil bağışıklık yetmezliklerde kontrendike olduğu vurgulandı.

Sputnik V aşısının geliştiricisi olan Gamaleya Enstitüsü’nün Yöneticisi Aleksandr Gintsburg, daha evvel bu aşının kalp-damar hastalıkları, astımı, hepatit C ve remisyonda kanseri olan hastalar tarafından kullanılabileceğini açıklamıştı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir