Connect with us

Güncel Haberler

Rusya: Rus Sputnik V ile İngiliz AstraZeneca aşılarının karıştırılmasının inançlı olduğu kanıtlandı

Rusya Direkt Yatırım Fonu (RDIF) yetkilileri, “Sputnik V ile AstraZeneca aşılarının kombinasyonunun denendiği klinik araştırmalardan elde edilen …

Rusya Direkt Yatırım Fonu (RDIF) yetkilileri, Sputnik V ile AstraZeneca aşılarının kombinasyonunun denendiği klinik araştırmalardan elde edilen birinci bulgular, kelam konusu kombinasyonun güvenlilik düzeyinin çok yüksek olduğunu ve istenmeyen reaksiyonlar yaratmadığını ortaya koyuyor” açıklamasını yaptı.

İki aşının kombinasyonunun sonuçlarını görmek ismine yapılan klinik denemeler, şubat ayında Azerbaycan’da başlamıştı. Kelam konusu denemelere 50 gönüllünün katıldığı biliniyor.

Bunun yanında klinik denemelere ait mutlaklaşmış bilgilerin gelecek aylarda paylaşılması bekleniyor.

‘Aşıların karıştırılması ile oluşacak bağışıklığın ölçüldüğü birinci denemeler’

Bu sırada, Azerbaycan’da yapılan bu klinik denemeler, iki farklı koronavirüs aşısının birleşiminin doğuracağı bağışıklık yansısının ölçüldüğü birinci demeler olma özelliğini taşıyor.

Sputnik V geliştiricilerinin AstraZeneca ile işbirliği yılın başında, Oxford Üniversitesi ile İngiltere’de geliştirilen bu aşının aktiflik seviyesinin beklentinin altında kalmasını nedeniyle başlamıştı.

Rusya tarafının daveti ile başlatılan denemeler sırasında, AstraZeneca’nın aktiflik oranının, ikinci doz olarak Sputnik V aşısının uygulanması ile ne seviyede artırılabileceği ölçülüyor.

Sputnik V ile Oxford/AstraZeneca birebir prensipte geliştirilmiş iki aşı. Viral vektör ismi verilen bu metotta, koronavirüs parçacıklarını bedenin öbür bölgelerine taşıması için zayıflatılmış bir virüs kullanılıyor.

Beden bu teknikle koronavirüsün genetik kodunun bir kısmına maruz bırakılıyor.  Bu da bağışıklık sisteminin, nitekim karşılaştığında koronavirüsle savaşabilmesini sağlıyor.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir