Connect with us

Güncel Haberler

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, Belarus’a yaptırımların Batı için sonuçlarını anlattı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, “Avrupa, bilhassa de Litvanya, ‘rejimlere’ karşı çaba …

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, “Avrupa, bilhassa de Litvanya, ‘rejimlere’ karşı çaba oyununu abartmışlar ve siyasi çılgınlık içinde ‘kendi beşerlerine açılan ateşin’ kurbanlarının artık sayısını tutmuyorlar bile” tabirlerine yer verdi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Belarus’un birtakım ekonomik dallarına karşı yaptırım getirdiğini anımsatan Zaharova, “Bu yaptırımlar Avrupalılar, bilhassa de Litvanyalılar için nasıl sonuçlandı? (Litvanya’nın) Klaipeda Limanı Müdürü Latakas’ın değerlendirmelerine nazaran, limanın yaptığı cironun yüzde 30’dan fazlası Belarus’a tekabül ediyor. Büyük kısmı potasyumlu gübreler. Ancak artık bu potasyumlu gübreler ile ticari ve lojistik süreçler yasaklandı. İşletme faaliyetlerinden kaynaklanan kayıplar kritik olacak. Litvanyalı uzmanların hepsi, Belarus potasyumunu ikame etmenin neredeyse imkansız olacağını beyan ediyor. Siyasi gözlemci Aleksey İlyaşeviç açıkça söylüyor: Litvanya idaresi Klaipeda limanı için ‘ölüm fermanı’ için lobi çalışmaları yaptı” dedi.

Yaptırımlardan, yük trafiğinin dörtte biri Belarus’a tekabül eden Litvanya Demiryolları’nın da etkileneceğini kaydeden Zaharova, “Ardından, domino taşları üzere, yan ve alt işletmeler dökülecek. Tüm bunları uzmanlar söylüyor” diye ekledi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir