Connect with us

Güncel Haberler

Rusya Başbakanı Mişustin: Ekonomimiz Avrupalı meslektaşlarımıza açık kalmaya devam ediyor

Rusya’nın Yekaterinburg kentinde iş dünyasının Rus ve yabancı temsilcileriyle bir ortaya gelen Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, koronavirüs …

Rusya’nın Yekaterinburg kentinde iş dünyasının Rus ve yabancı temsilcileriyle bir ortaya gelen Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, koronavirüs salgınının oluşmasına neden olduğu yeni şartlarda Rus sanayisinin başka ülkelerle işbirliği içinde geliştirilmesinin kıymetli olduğunu, Rus iktisadının Avrupalı meslektaşlara açık kalmaya devam ettiğini söyledi.

Mişustin, “Yeni şartlarda Rus endüstrisini ortaklarımız olan yabancı ülkelerle yakın işbirliği içinde geliştirmek bilhassa değerli. Elbette ki karşılıklı fayda sağlayacak biçimde bir işbirliği. Ekonomimiz Avrupalı meslektaşlarına açık olmaya devam ediyor ve biz, yatırım ve teknoloji iştiraki için düzenekler geliştirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Mişustin, birçoğunun geliştirildiği düzeneklerin dünya pazarında geleceği olacağına inanılan teknolojilerin benimsenmesini öngördüklerini vurguladı.

‘Düşük karbonlu gelişme kararı, ekonomiyi bütünüyle yine yapılandırmak için teşviktir’

Bugün 60’tan fazla ülkenin düşük karbonlu gelişme kararı aldıklarına dikkat çeken Mişustin, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Emisyonları azaltmak, iktisadın tümüyle yine yapılandırılması, sanayi, güç ve ulaşımda yeni teknolojilerin geliştirilmesi için güçlü bir teşviktir. Bu, tüm iktisadın uçtan uca dönüşümünü gerektirecek.”

‘Kovid makroekonomik istikrara yönelik riskler yarattı, lakin sayısallaşmayı hızlandırdı’

“Koronavirüsün yayılması global makroekonomik istikrar için riskler yarattı, imalat kesimini ve dünya ticaretini dengesizleştirdi. Ama tıpkı vakitte sayısallaşma süreçlerini de hızlandırdı” diyen Mişustin, şöyle devam etti:

“Teknolojik sistemdeki değişiklik artık tam manasıyla gözlerimizin önünde gerçekleşiyor. İktisadın birçok bölümü, perakende ticaret, hizmet ve bankacılık dalları yeni fırsatlardan yararlanmayı başardı. Ve yeni teknolojilere süratle hakim olan şirketler, pazarda epey önemli bir rekabet avantajı elde etti.”

Rus başbakan, bugün birçok iktisadın teknolojik yenilenme sürecinden geçtiğini kelamlarına ekledi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir