Connect with us

Güncel Haberler

Rusya, Afganistan hududundaki tatbikat için Tacikistan’a Su-25 jetleri konuşlandırdı

Rusya’nın Merkez Askeri Bölge yetkilileri, olağanda Kırgızistan’da konuşlu olan bir küme Su-25 jetinin, ağustos ayında gerçekleştirilecek …

Rusya’nın Merkez Askeri Bölge yetkilileri, olağanda Kırgızistan’da konuşlu olan bir küme Su-25 jetinin, ağustos ayında gerçekleştirilecek tatbikatlar için Tacikistan’a konuşlandırıldıklarını kaydetti.

Tacikistan’a konuşlandırılan kelam konusu uçaklar tatbikatlar sırasında, ‘kamufle olmuş düşman güçlerinin yerlerinin saptanması, belirlenen maksatlara bombardıman düzenlenmesi ve karadan gerçekleştirilen roket ataklarından kurtulma’ biçiminde belirlenmiş misyonlar yerine getirecekler.

Rusya ile Tacikistan’ın Afganistan hududunda ağustosta gerçekleştireceği tatbikat, Taliban’ın bu ülkede çok geniş toprakları denetimi altına aldığı bir periyoda denk geliyor. Taliban güçlerinin kontrolünü ele geçirdiği yerler ortasında Tacikistan hududundaki bir geçiş noktası da bulunuyor.

Taliban’ın, Abd güçlerinin Afganistan’dan geçilmesini izleyen bu ilerleyişi, Rusya’nın Orta Asya’daki müttefikleri için önemli bir tehdit.

Bu sırada modernize edilmiş Su-25 jetleri daha evvel Suriye’de gerçek çatışma şartlarında kullanılmış ve kendilerinden beklenen performansı göstermişlerdi. Rus ordusunun elinde şu an yaklaşık 200 Su-25 olduğu biliniyor.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir