Connect with us

Güncel Haberler

Rus uzman Su-75 ve F-35’i karşılaştırdı

Rus ulusal kahramanı, 1. sınıf deneme pilotu, havacılık uzmanı Anatoliy Knışev, Rusya’nın yeni kuşak savaş uçağı Su-75 yahut ‘Checkmate’ olarak …

Rus ulusal kahramanı, 1. sınıf deneme pilotu, havacılık uzmanı Anatoliy Knışev, Rusya’nın yeni kuşak savaş uçağı Su-75 yahut ‘Checkmate’ olarak isimlendirilen avcı uçağını, ABD’nin beşinci kuşak avcı uçağı F-35 ile karşılaştırdı.

Knışev, yükün harika hareket kabiliyetine verilmesi nedeniyle Su-75’in savaşta kıymetli bir avantaja sahip olduğunu, modernize edilmiş F-35’te savaş sisteminin genel dinamizmine odaklanıldığı için bu özelliğinin zayıf kaldığını kaydetti.

Rus basınına konuşan Knışev, “F-35 savaş uçağı 50 derecelik bir atak açısıyla uçabilmesine karşın, muharebe dönüşü yeteneğine sahip değil. Lakin, Su-75’in bu türlü bir kabiliyeti var ve bu da ona avantajı garanti ediyor” dedi.

Rus uçağının mevcut teçhizatıyla tıpkı anda 6 gayeye saldırabilmesi ve 30’a yakın hava maksadını izleyebilmesinin yanı sıra, radar menzilinin daha yüksek olması nedeniyle de düşman maksatlarını daha süratli tespit etme yeteneğine sahip olduğunu, lakin Amerikan uçağının bu bahislerde daha geride kaldığını belirtti.

Rus pilot, ‘Checkmate’ uçağının savaştaki aksiyonların algoritmasını gösteren yapay zeka ögeleriyle donatılacağını hatırlatarak, “Elbette benden şunu duymak istiyorsunuz: ‘Amerikalıyı hal ederim!’ Hayır bunu söylemeyeceğim. Yalnızca savaşın yaklaşık olarak eşit savaş araçlarıyla yapılacağını ve sonucun pilotun uçağından azamî randımanı alma yeteneğine bağlı olacağını söyleyeceğim. Burada, ünlü müzikte olduğu üzere: ‘Ya ben onu, ya o beni” tabirlerini kullandı.

Daha evvel, Rusya’nın devlet savunma şirketi Rostec, MAKS-2021 Memleketler arası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda ülkenin yeni beşinci jenerasyon savaş uçağı ‘Checkmate’ın tanıtımını gerçekleştirmişti. 

Rostec Lideri Sergey Çemezov, Rusya’nın Cheсkmate isimli yeni beşinci kuşak avcı uçağının fiyatının 25-30 milyon dolar olacağını açıklamıştı.  

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir