Connect with us

Güncel Haberler

Rus ihracatçılar Türk helal sertifikası alabilecek

Rusya İhracat Birliği’nin açıklamasına nazaran, birliğin Genel Müdürü Veronika Nikişina ve Türkiye Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu helal …

Rusya İhracat Birliği’nin açıklamasına nazaran, birliğin Genel Müdürü Veronika Nikişina ve Türkiye Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu helal sertifikası alımıyla ilgili kolaylaştırılmış mekanizmayı görüştü.

Tuzcu görüşmede “Türkiye’nin çok geniş bir helal eser pazarı var. Bununla birlikte bu potansiyelin tamamı kullanılmış değil. Rus şirketlerin akredite olmak ve Türkiye’de eserlerini satmak hususuyla ilgilendiğini görüyoruz. Rus şirketler süratli ve manisiz formda birinci sevkiyatlarını gerçekleştirmek için HAK’a (Helal Akreditasyon Kurumu) başvurabilir” sözlerini kullandı.

Sonbaharda sertifika ve helal standardı alımına ait birinci eğitim semineri gerçekleştirilecek.

Görüşmede Avrasya’nın yanı sıra öteki İslam ülkelerinde de geçerli olacak tek bir sertifikanın gerektiği de tabir edildi.

Nikişina, “Helal standardının tek bir sisteme indirgenmesiyle ilgileniyoruz, çünkü ihracatçılar şu anda daima hem eser hem de farklı ülkelerdeki üretim standartlarına adapte olmak zorunda kalıyor. Helal eserler için tek bir standart geliştirilmesinde etkin olarak iştirak göstermeye hazırız” tabirlerini kullandı.

Şu anda Müslüman dünyasında tek bir helal standardı bulunmuyor, her ülkenin bahisle ilgili kendine ilişkin bir yaklaşımı mevcut. Kelam konusu eserler hakkında tek bir standart geliştirilmesinin hem vakit hem de paradan değerli ölçüde tasarruf edilmesine yardımcı olması bekleniyor.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir