Connect with us

Güncel Haberler

Rus Dışişleri’nden AB’ye ‘LGBT’ reaksiyonu: Batı demokrasisinin merkezinde liberal bir diktatörlük yeşeriyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Macaristan’da LGBT hakkında okullarda eğitim verilmesini engelleyen yasanın kabul edilmesini …

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Macaristan’da LGBT hakkında okullarda eğitim verilmesini engelleyen yasanın kabul edilmesini eleştiren Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin tavrını kıymetlendirdi.

Telegram kanalından paylaşımda bulunan Zaharova, “Görünüşe nazaran, AB pahaları açısından dünyaya Niccolo Machiavelli, Immanuel Kant ve Soren Kierkegaard’ı kazandıran kıta için, ilkokul çağındaki çocukların, kimi yetişkinlerin cinsel tercihlerinin tüm inceliklerini anlamaları, şimdi etraflarındaki dünya hakkında temel bilgileri edinmeden, onları kendi vücutları ve ruhları üzerinde tatbik etmeleri değerlidir. Güya büyük Avrupa kıymetleri hümanizm, çoğulculuk ve dayanışma değil de bunlarmış üzere. O denli olsun, bu Batının kendi bileceği bir iş. Fakat, AB dokümanlarında şöyle müellif: Herkesin kendisi olmasına müsaade verin, birlik çeşitliliktedir, in varietate concordia!” diye yazdı.  

‘Geçmişteki diktatörlükler yetmedi mi?’

Paylaşımında ayrıyeten, ‘Batı demokrasisinin merkezinde liberal bir diktatörlüğün yeşerdiğine’ vurgu yapan Zaharova, “Onları, ilerici olmamakla suçluyorlar, lakin ilerleme daha uyguna gerçek evrimdir. Pekala ya milyonlarca insan açısından yol yanlış yere çıkarsa? Geçmişte gereğince farklı diktatörlük tipinin ortaya çıkması yetmedi mi, hiç kimse Batı demokrasisinin merkezinde liberal bir diktatörlüğün beslendiğini fark etmiyor mu?” sözlerine yer verdi.

Macaristan’da, 15 Haziran’da kabul edilen ve tartışmalara neden olan yasaya nazaran, okullarda 18 yaş altındaki şahıslara, eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine ‘teşvik eden’ rastgele bir içeriğin gösterimi yasaklanmıştı.

Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, İsveç ve Letonya tarafından 22 Haziran’da imzalanan ortak bildiride, Macaristan Parlamentosu tarafından geçen hafta kabul edilen ve eşcinsellik aykırısı olduğu belirtilen yasaya reaksiyon gösterilmişti.

Macaristan’da çocukları korumak ismine kabul edilen yasanın, eşcinsellere karşı ayrımcılık içerdiği ve fikir özgürlüğünü ihlal ettiği savunulan bildiride, farklılıkları kabul etmenin ve eşit tutmanın, AB’nin temel bedelleri olduğu ve bundan taviz verilemeyeceği kaydedilmişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir