Connect with us

Güncel Haberler

RT, 2021 Haled el-Hatib Memleketler arası Anma Mükafatları için müracaatları açtı

RT’nin 2017’de Suriye’de öldürülen gazeteci Haled el Hatib anısına düzenleyeceği Haled el-Hatib Memleketler arası Anma Mükafatları için …

RT’nin 2017’de Suriye’de öldürülen gazeteci Haled el Hatib anısına düzenleyeceği Haled el-Hatib Memleketler arası Anma Mükafatları için müracaatlar açıldı.

Mükafatlar kriz bölgelerinden en düzgün metin, en düzgün görüntü mükafatları ve savaş sonrasında insanların akıbeti, sivil yaşama dönüşle ilgili en düzgün metin/video içeriği kategorilerinde verilecek.

Kazananlara 200 bin ruble (23 bin TL) para mükafatı verilecek.

Başvurular https://award.rt.com adresinden yapılabilecek, kazananlarsa 30 Kasım’da açıklanacak.

Aktifliğin düzenlendiği birinci yıl mükafatlar Irak, İrlanda ve Singapur’dan iştirakçilere gitmişti. Heyette Rus ve yabancı gazeteciler yer almıştı. 2019 yılında 25 ülkeden içerikle müracaat yapılmıştı. Mükafatlar Suriye, Irak ve Libya’daki krizleri anlatan Rusya, ABD, İtalya ve Hindistan’dan gazetecilere gitmişti. 2020’de de Rusya, Suriye ve Hindistan’dan savaş muhabirleri mükafatların sahibi olmuştu.

Haled el Hatib 25 yaşında Suriye’nin Humus vilayetinde militanların füze saldırısı sonucunda hayatını kaybetmişti. El Hatib, Suriye hükümet güçleri ve militanlar ortasındaki çatışmaları takip ediyordu. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin 2018 yılında el Hatib’e ‘cesaret madalyası’ ile ödüllendirilmesi talimatı vermiş, madalya gazetecinin ailesine takdim edilmişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir