Connect with us

Silah Sanayi

Rostec Şirketi Geliştirilmiş Amfibi Tüfeğinin Seri Üretimine Geçti

Rostec Şirketi Geliştirilmiş Amfibi Tüfeğinin Seri Üretimine Geçti

Rostec şirketi, geliştirilmiş çift kullanımlı ADS amfibi taarruz tüfeğinin seri üretimine başladı. Milletlerarası Deniz Savunma Gösterisi sırasında Spor ve Av Silahları tasarım ve Araştırma Ofisi lideri Alexander Strostin tarafından TASS’a duyuruldu.

Starostin, ADS’nin halihazırda seri üretimde olduğunu, değişikliğin ise seri üretimin geri bildirimler sonucu revize edilen ADS ile devam ettiğini açıkladı. TsKIB SOO lideri, “Test sonuçlarına dayanarak kullanımı düzgünleştirmek için kimi değişiklikler yaptık.” diye ekledi.

1970’lerde geliştirilen APS amfibi tüfeklerinin yerini alması için geliştirilen ADS, tıpkı namlu uzunluğuna sahip klasik taarruz tüfeklerine kıyasla daha kısa olan, daha yeterli bir istikrar sağlayan ve ayrıyeten dipçiği katlama yahut açma gereksinimini ortadan kaldıran bullpup dizaynına sahip bir tüfektir. Karadayken tüm klâsik 5,45×39 mm mühimmatları ateşleyebilir.

Su altında kullanım için ise TsKIB SOO tarafından 5,45×39 mm özel PSP ve PSP-UD mühimmatlarını geliştirildi. Tüfek her iki mühimmat çeşidi için standart AK-74 şarjörlerini kullanır ve tüfeğe entegre 40 mm namlu altı bombaatar ile donatılmıştır. ADS tıpkı vakitte çeşitli optikleri destekleyen pikatini rayına sahiptir. Susturucu ve alev gizleyen üzere aparatlar namluya takılabilir.

Rusya, 1970’lerden beri APS sualtı tüfeğini kullanıyor. APS 5,66 mm özel tasarım mühimmat kullanmaktadır. Su yüzeyin altında 30 metreye; karada 100 m’ye kadar maksatları vurabilir. APS, Vladimir Siminov tarafından tasarlandı. 1975 yılında Sovyet ordusunun envanterine girdi. 3,0 kg boş yüke, mermileri doluyken 3,9 kg yüke sahiptir. Tula Arms ve TSNIITOCHMASH tarafından üretilmektedir. 26 mermilik şarjörü vardır.

Kaynak: DefenceTurk

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir