Connect with us

Ulusal Savunma

Rize’de ağır yağış beklenen bölgelerde 112 hane süreksiz olarak tahliye edildi

Vali Kemal Çeber, yaptığı yazılı açıklamada, Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde kurulan Kriz Masası’nda gelişmelerin takip edildiğini …

Vali Kemal Çeber, yaptığı yazılı açıklamada, Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde kurulan Kriz Masası’nda gelişmelerin takip edildiğini, vilayetteki tüm kurumların gerekli önlemleri aldığını belirtti.

Yaklaşık 48 saat sürecek yeni bir ağır yağış uyarısı olduğunu vurgulayan Çeber, “Biz de buna karşı önlemlerimizi iki gündür planlıyoruz. Bütün ilçelerimiz dahil çok riskli olduğunu değerlendirdiğimiz tüm ilçelerdeki ağır yağışın vuracağı yerlerde 164 haneden 112’sini tahliye ettik. Bunlar süreksiz bir tahliye” tabirlerini kullandı.

Çeber, birebir bölgelerdeki araçları da kaldırdıklarını belirterek “Hemen çabucak her kritik menfezimizin başında iş makinelerimizi ve çalışanımızı hazırda bekletiyoruz. Buna Karadeniz Kıyı Yolu da dahil. Rize Vilayet Özel Yönetimi gruplarımızın destekleriyle birlikte 227 iş makinesi ve araç hazır bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Gelişmelerin kriz merkezinden anbean takip edildiğini vurgulayan Çeber, şunları kaydetti:

“Biz, kestirimlerle uyumlu bir süreç yürütüyoruz. Şu ana kadar kıyılarda şiddetli bir yağış bekleniyordu ve o denli oldu. 13.00-21.00 saatleri en kritik vakit olarak kıymetlendiriyor. Bulutların biraz daha toparlanıp kırsal alanımıza gidip oradan yağış bırakması ve akabinde kıyıya tekrar geri dönmesi bekleniyor. Münasebetiyle biz saat 21.00’e kadar ekstra teyakkuzda olacağız. Rize, bu manada en deneyimli vilayetlerden bir tanesi. Vatandaşlarımızı bu noktada muhtarlar aracılığıyla uyardık. Kendileri önlemlerini aldı. Bizler de birebir biçimde önlemlerimizi aldık. İnşallah hasarsız ya da en az hasarla atlatmayı ümit ediyoruz.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir