Connect with us

Uluslararası Savunma

Özbeklerle Ruslar Afgan Sınırında Ortak Tatbikat Gerçekleştirecek

Özbeklerle Ruslar Afgan Sınırında Ortak Tatbikat Gerçekleştirecek

Bölge basın ofisinin bildirdiğine göre Rusya Merkez Askeri Bölgesi birlikleri, Ağustos ayı başlarında Güneydoğu Özbekistan’daki Surhanderya bölgesinde Özbek güçleriyle ortak tatbikatlara katılacak.

Basın ofisinden yapılan açıklamada, “Tatbikatlar sırasında Rus ordusu personeli, Özbek mevkidaşlarıyla yasadışı silahlı güçleri ortadan kaldırmak için operasyon planlama ve yürütme ile yüksek dağlık arazide muharebe keşif ve pusu operasyonları gerçekleştirecek.” dedi.

Açıklamada, tatbikatların aktif aşamasının Afganistan sınırındaki Tirmiz eğitim sahasında gerçekleştirileceği belirtildi. Basın ofisinden yapılan açıklamaya göre bir barış gücü oluşumu ve Merkez Askeri Bölge Özel Harekat tugayının personeli tatbikatlarda Rus birliğini temsil edecek.

Merkez Askeri Bölge Komutanı General Alexander Lapin daha önce yaz eğitim döneminde Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan topraklarında 9 ortak uluslararası tatbikatın yapılacağını söylemişti. Barış Misyonu 2021 terörle mücadele tatbikatlarının birlik olarak eğitiminin ana etkinliği olacağını söyledi.

Rusya aynı zamanda 15 Nisan tarihinde S400 ile tatbikat yapmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı, ülkenin güney sınırlarında konuşlu S-400 hava savunma füze sistemleri ile taktik tatbikat icra edildiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklama ile birlikte atışlara dair görüntüler de servis edildi. Servis edilen görüntülerde S-400 hava savunma sisteminin füzelerinin lançerlerden başarıyla ateşlendiği görülmekle birlikte hedeflerin imhasına dair herhangi bir bulgu yok. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Güney Askeri Bölgesi’nin S-400 hava savunma sistemi, Buryatia’daki Telemba özel eğitim sahasında bir taktik tatbikatının bir parçası olarak sahte düşman hava hedeflerini imha etti.” ifadesine yer verildi.

Kaynak: DefenceTurk

1 Comment

1 Comment

  1. Anonim

    2 Temmuz 2021 at 22:04

    Çok teşekkürler, müthiş bir site kurmuşsunuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir