Connect with us

Ulusal Savunma

Ordu Valiliği’nden BBP’li yöneticinin aykırı kelepçeyle gözaltına alınmasına ait açıklama

30 Haziran akşamı yapılan programda vatandaşlardan gelen soruları da cevaplayan BBP yöneticisi Yümlü, 2002 yılından 2007 yılına kadar AK Parti …

30 Haziran akşamı yapılan programda vatandaşlardan gelen soruları da cevaplayan BBP yöneticisi Yümlü, 2002 yılından 2007 yılına kadar AK Parti çatısı altında çalıştığını lakin daha sonra yaşanan kimi olaylar nedeniyle partiden uzaklaştığını söyleyerek, 2013 yılında BBP’ye geçtiğini açıkladı.

Sözcü’nün aktardığına nazaran, programda AK Parti hükümetini eleştiren ve bir vatandaş olarak huzurlu, iktisadı uygun, işsizlik sorunu, bayan cinayetleri olmayan, adaletli bir ülkede yaşamak istediğini söyleyen Yümlü şunları kaydetti:

“Maalesef 15 Temmuz’dan sonra herkeste bir dehşet algısı yaratıldı. Konuşursan seni içeri atarım, konuşursan sana ceza keserim korkusu oluştu. Biz niye korkuyoruz hükümetten? Yanlışları söylemekten niçin korkuyoruz? Herkesin yanlışı olabilir. Yanlışı söylemediğimiz vakit devam ediyorlar. Muhalefet niçin vardır? İktidarın yanlışlarını göstermek için vardır.

Şu anki durumda herkes tek partili olmak zorunda. Onun dışında da konuşamazsın, yargılayamazsın. Rızkı veren Allah’tır. Hiç bir siyasi partinin lideri rızık vermez. Hiç bir siyasi partinin lideri da ecelim gelmeden beni öldüremez.  AK Parti genel liderinden korktukları kadar Allah’tan korkmuyorlar bu beşerler. Bunu hepimiz görüyoruz. Din, kitap, Allah’ın buyrukları yok sayıldı. AK Parti genel liderinin dedikleri yapılmaya başlandı. AK Parti genel lideri bugün Recep Tayyip Erdoğan’dır, yarın Ahmet, Mehmet’tir. Hiç değerli değil. Lakin bir siyasi parti genel lideridir. Bu kadar dehşet niçin kardeşim?”

‘Savcılar ve yargıçlar konuşamıyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek vatandaşların hakkını kimseye peşkeş çekilmesine müsaade vermemesini isteyen Yümlü, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu halkın vebalini taşıyamazsın. Ben merak ediyorum bu kadar mı adaletsizlik olur? Birini sorgulayın. Bugün İçişleri Bakanı, Sedat Peker tarafından suçlanıyor. Yapmamış da olabilir, Sedat Peker’in anlattıkları hakikat da olmamış olabilir.  Daha evvelkilerde yapmadınız bugün İçişleri Bakanı’nda da yapmayacaksınız. Lütfen adalete teslim edin, adalete müdahale etmeyin. Şu an bütün savcı, hakim, vali, kaymakam ayırmaksızın amir olarak söylüyorum, Allah şahit, sürgün korkusuna konuşamadıklarını düşünüyorum.

Bu benim fikir ve fikirlerim. Konuşamıyorlar adalet de yerini bulamıyor. Bir suskunluk var. Sizin korktuğunuz insan, bir vatandaş. Lakin lütfen Allah korkusu öne geçsin. Bir bakıyorsunuz biri pudra şekerinden bahsediyor, bakıyorsunuz bakanla fotoğrafı var. Biri dolandırıp gitti, onun da bakanla fotoğrafı var. Bir bakıyorsunuz Sedat Peker’in anlattıkları var, onlarda çıkıp gidiyorlar.  Ne oluyoruz? Vaktinde, 2002’de milletvekili otomobilleri lükstür diyen cumhurbaşkanı, başbakan. Meskenlerini satan başbakan. Ne oldu başbakan bugün? Ne değişti o günden bu güne?”

‘Ben katil miyim?’

Programda yaptığı açıklamalardan sonra BBP Ordu Bayan Kolları Lideri Fatma Yümlü, kendisine ilişkin iş yerine gelen polislerin aksi kelepçe takarak gözaltına alındığını söyledi.

Polislerin, kendisini iş yerinde maske kullanmadığı ve temaslı olduğu teziyle gözaltına aldıklarını ileri süren Yümlü, polis merkezine götürüldüğünü lakin sözü alınmadan hür bırakıldığını söyledi.

Başına gelen olayı yargıya taşıyacağı için konuşmama kararı aldığını belirten Yümlü şunları lisana getirdi:

“Bir polis memuru, yanında getirdiği bayan polislere ‘tak kelepçeyi’ dedi. Dedim, ‘ben katil miyim ne kelepçesi neden bahsediyorsun’. Sonra ‘kapat dükkanı gidiyoruz’ dediler bana. Müşteriler ve arkadaşlar vardı. ‘Emniyete geleceksin’ dedi. ‘Siz geçin ben gelirim’ dedim. Müşteri gönderip gidecektim. Ben içeriye geldim arkadaşları aşağıdan çağırıyorum, buraya geldiler beni kaçacak falan zannettiler herhalde, nereye kaçacaksam?

O anı hatırlamıyorum bile. Kelepçeyi taktılar ve ben katilmişim üzere herkesin gözünün önünde beni otomobile götürdüler, hatta ‘arkaya bineceksin’ dedi. Bu ülkede katillere, tecavüzcülere kelepçe vurulmadı.”

Polis aracının gerisindeki kafesli kısma konularak götürüldüğünü ileri süren Yümlü, polislerden şikayetçi olacağını kelamlarına ekledi.

Ordu Valiliği’nden açıklama

Ordu Valiliği, bahsin basına yansımasının akabinde bir açıklama yaptı. Yümlü’nün iş yerine’Kovid-19 temaslısı olduğu için’ polislerin gittiğini tabir eden açıklamada, “O esnada ismi geçen vatandaşımız ile takımlarımız ortasında istenmeyen bir tansiyon yaşanmıştır. Bunun üzerine hususla ilgili valiliğimizce soruşturma başlatılmıştır” sözleri yer aldı.

​BBP’den açıklama

BBP ise yaptığı yazılı açıklamada ‘yaşanan olayın bağlamından koparıldığını’ öne sürdü. 

Polis memurlarının haddini aşan davranışlarının kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada, “Fatma Hanım’ın olay sürecinde partideki misyonunu ve parti kimliğini paylaşmamış olması da mazeret olarak kabul edilemez” denildi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir