Connect with us

Güncel Haberler

Nijerya’da 10 korsana Çin gemisini kaçırmaktan 12’şer yıl mahpus cezası

Yargıç Ayokunle Faji, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 10 korsanın Mayıs 2020’de FV Hai Lu Feng II isimli Çin balıkçı gemisini kaçırmaktan …

Yargıç Ayokunle Faji, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 10 korsanın Mayıs 2020’de FV Hai Lu Feng II isimli Çin balıkçı gemisini kaçırmaktan 12’şer yıl mahpus cezasına çarptırıldığını belirtti. Faji, her korsanın 1 milyon naira (Yaklaşık 21 bin TL) para cezası ödeyeceğini kaydetti.

Fildişi Kıyısı açıklarında milletlerarası sularda Çin gemisini kaçırdıkları savıyla Federasyon Başsavcılığı (AGF) tarafından Temmuz 2020’de mahkemeye çıkarılmıştı.

Dünyanın en tehlikeli körfezi

Sık sık korsan taarruzlarıyla anılan Gine Körfezi, dünyanın en tehlikeli deniz alanı olarak biliniyor. Bu yıl Gine Körfezi’nde 24 akın yaşandı ve bu olaylarda 128 kişi kaçırıldı. Geçen sene aralık ayı başında korsanlar, körfezde Angola’dan Togo’ya giden Marshall Adaları bandıralı petrol tankerine atak düzenlemiş, gemideki 20 Hint denizciyi kaçırmıştı.

Korsanlar, Kasım 2019’da da Benin’in ekonomik başşehri Kotonu’ya 9 mil uzaktaki sularda seyreden Norveç menşeili kargo gemisine taarruz düzenlemiş, kaptanla birlikte gemideki 8 kişilik mürettebatı alıkoymuştu.

Geçen yıl temmuz ayında da Nijerya açıklarında silahlı şahıslar, bir Türk gemisine saldırarak 18 kişilik Türk mürettebattan 10’unu fidye için kaçırmıştı. Kaçırılan gemiciler, Nijerya güvenlik güçlerinin operasyonuyla kurtarılmış, Abuja’daki Türk Büyükelçiliğine teslim edilmişti.

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir