Connect with us

Güncel Haberler

National Interest: NATO’nun, Karadeniz’de Rusya ile mümkün bir savaşta kazanma bahtı yok

Mark Episkopos imzalı makalede, Rusya’nın Kırım’ı kazanmasından sonra Karadeniz bölgesinde güçlenmesinin mümkün bir çatışma durumunda NATO’ya …

Mark Episkopos imzalı makalede, Rusya‘nın Kırım‘ı kazanmasından sonra Karadeniz bölgesinde güçlenmesinin mümkün bir çatışma durumunda NATO‘ya süratli ve inandırıcı zafer talihi bırakmadığı tabir edildi.

Rusya başkanı Vladimir Putin’in geçen hafta Karadeniz’de İngiliz muhribi HMS Defender’ın Rus gemileri tarafından batırılsa dahi üçüncü dünya savaşının başlamayacağı formundaki açıklamasına atıfta bulunan müellif, Batı’nın bu türlü bir savaşta elbet kaybedeceğinin farkında olduğunu savundu.

Episkopos, “Putin’in kanaatinde haklılık hissesi olabilir” tabirlerini kullandı.

‘Rusya, Karadeniz Filosu’nu büyütmeye devam ediyor’

Karadeniz’deki mevcut istikrarsızlığın merkezinde Kırım’ın statüsünün yer aldığına dikkat çeken muharrir, bu bağlamda Kiev’in birkaç Batılı devletle birlikte Rusya’nın ulusal kara suları yakınında askeri tatbikatlar düzenleyerek Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunmaya yönelik sembolik adımlar attığını, Kremlin’in ise bu provokasyonlara karşı giderek sertleşen karşılıklar verdiğini vurguladı.

ABD’li uzman, Kırım’ın topraklarına katılmasından sonra Rusya’nın Karadeniz Filosunu daima olarak büyütmeye devam ederek, bilhassa modernize edilmiş üç füze firkateyninin ve 636 Varşavyanka projesi kapsamında üretilen birkaç dizel-elektrikli avcı denizaltısının filonun hizmetine girdiğini vurguladı.

NATO’nun bir öteki baş ağrısının da ABD’nin uçak gemilerinin hücum ünitelerinin Rus topraklarına güç yansıtma yeteneğini sınırlayan hipersonik seyir füzesi Tsirkon olduğunu belirten müellif, tıpkı durumun X-47M2 Kinjal balistik füzeleri için de geçerli olduğunun altını çizdi.

‘Türkiye, NATO’nun güvenlik hedefleeini sekteye uğratıyor’

NATO güçlerinin ayrıyeten bölgede dayanak bekleyemeyeceklerine dikkat çeken muharrir, “Diğer büyük Karadeniz gücü olan Türkiye, Moskova ile daha yakın askeri-ekonomik ilgiler geliştirmek isterken ittifakın güvenlik maksatlarını sekteye uğratan bir NATO üyesidir” savında bulundu.

Ukrayna, Romanya ve Gürcistan’ın ise ABD birliklerine liman erişimi ve deniz geçişi sağlayabileceği ve bunu yapabileceklerinin de neredeyse kesin olduğu belirtilen yazıda, lakin bunun ötesinde bu ülkelerin değerli askeri katkıda bulunmak için gerekli deniz yeteneklerinden mahrum oldukları vurgulandı.

Makalede, Rusya’nın Karadeniz’deki müttefik kuvvetlere karşı tesirli kampanya yürütmek için tüm araçlara sahip olduğu, bununla birlikte mümkün çatışma senaryolarının hiçbirinde NATO’nun zaferine işaret edebilecek ipucu olmadığı sonucuna varıldı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir