Connect with us

Güncel Haberler

Mısır’dan Türkiye açıklaması: Temasımız devam ediyor

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, ‘Türkiye’nin Mısır’dan kaçan, Müslüman Kardeşler örgütüne bağlı ya da yakınlığıyla bilinen medya …

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, ‘Türkiye’nin Mısır’dan kaçan, Müslüman Kardeşler örgütüne bağlı ya da yakınlığıyla bilinen medya çalışanlarının çıkmasını engellemesine’ ait değerlendirmelerde bulundu.

El Kahire ve el Nas televizyonuna konuşan Şükrü, bu adımın iki ülke ortasındaki ilgilerin olağanlaştırılması konusunda olumlu olduğunu belirterek, Türk hükümetinin aldığı bu karar milletlerarası hukuka uygun olduğunu vurguladı.

Milletlerarası ve doğal bağların, ülkelerin öteki ülkelerin içişlerine karışmamasının üzerine kurulduğunun altını çizen Mısırlı bakan, bu da karşı tarafların bir devletin topraklarını öbür bir devlete karşı faaliyet göstermek için kullanmasına müsaade vermemeyi içerdiğini söyledi.

Şükrü, “Bu siyaset milletlerarası siyasetle uyumlu. İstikrarlılık ve süreklilik kazanması durumunda, ilgilerin olağanlaşmasına ve bağlantılar için en uygun çerçevenin nasıl oluşturulacağının ve başlanacağının belirlenmesi için farklı seviyelerde temasların devam etmesine yol açar” dedi.

‘Libya’daki olaylar ve sıkıntılar, Mısır için büyük kıymet taşıyor’

Türkiye’nin Libya’dan güçlerini çekmesinin Kahire ile Ankara ortasındaki bağların düzelmesine katkı sağlayıp sağlamayacağı sorusu üzerine Şükrü, şu cevabı verdi:

  • “Olayın birçok tarafı var. Dışişleri Bakan yardımcıları düzeyine gerçekleşen istikşafi görüşmelerin amacı de buydu. Doğal münasebetlere dönmek için düzgün bir yer olacağını umduğumuz adımların kıymetlendirilmesine ve hesaplanmış temaslara devam ediyoruz.
  • Elbette, Libya’daki olaylar ve sıkıntılar, Mısır için büyük kıymet taşıyor zira Libya problemi direkt Mısır’ın ulusal güvenliğine tesiri var. Fakat göz önünde bulundurulması birçok problem var.”

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir