Connect with us

Güncel Haberler

Metropolit Hilarion: Fener Rum Patriği’nin yaptıkları, Rus Ortodoks Kilisesi için en büyük meydan okuma

Metropolit Hilarion, “Şu anda bize yapılan en büyük meydan okuması, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un kanonik aykırısı, bölücü hareketleridir. Bu …

Metropolit Hilarion, “Şu anda bize yapılan en büyük meydan okuması, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un kanonik aykırısı, bölücü hareketleridir. Bu 2018’de karşılaştığımız, tüm Ortodoks Kilisesi’ni bölen şeydir. Bu bölünme, Fener Rum Patriği’nin eylemleri nedeniyle derinleşiyor. Ve elbette ki biz buna reaksiyon göstermeden edemedik. Fener Rum Patriği ile bağlantısı kestik. Bu büyük bir trajedi” diye konuştu.

Bu bölünmeye rağmen Rus Ortodoks Kilisesi’nin Patrik Bartholomeos ve bu bölünmeyi destekleyen öteki başpiskoposlar için dua etmeye devam ettiğini vurgulayan Hilarion, şöyle konuştu:

“Ukraynalı şizmatikler tarafından zorla ele geçirilenler dışında hiçbir mıntıka kaybetmedik. Ve orada çok sayıda yeni mıntıka inşa edilmiş durumda. Kısa bir vakit evvel kilisemiz biraz daha büyüdü, uzun süredir Fener Rum Patrikhanesi bünyesinde olan ve şimdi Rus Ortodoks Kilisesi’nin bünyesinde olan Batı Avrupa cemaatlerinin Başpiskoposluğu.”

Metropolit Hilarion, Kilisenin şu anki en önemli misyonunun birliğini güçlendirmek olduğunun altını çizdi.

Ukrayna’da kimi din adamları Aralık 2018’de, Moskova kiliselerine karşılık Kiev Patrikhanesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi ve Ukrayna Bağımsız (Otosefal) Ortodoks Kilisesi’ni kurduklarını ilan etmişlerdi.

Lakin Ortodoksluk mezhebinde bu yapılanmanın geçerli olabilmesi için bu kiliselerin, Fener Rum Patrikhanesi ya da öteki patrikhanelerin yarısı tarafından tanınması gerekiyor.

Moskova Patrikhanesi, Kiev Kilisesi’nin bağımsızlık talebi konusunda Fener Rum Patrikhanesi’nin Kiev’i desteklemesi üzerine sert bir açıklama yaparak İstanbul’daki kilise ile ilgilerini dondurmuştu.

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir