Connect with us

Ulusal Savunma

Memur ve emekli artırımı aşikâr oluyor: Gözler enflasyon sayısında

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıklayacağı haziran ayı enflasyon verisiyle yılın birinci 6 ayına ait enflasyon rakamı ortaya çıkacak …

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıklayacağı haziran ayı enflasyon verisiyle yılın birinci 6 ayına ait enflasyon rakamı ortaya çıkacak.

Emekçi, memur ve emeklileri yakından ilgilendiren oranlar, fiyat, maaş ve aylıklara yapılacak artırımda belirleyici olacak.

Enflasyon oranının direkt etkileyeceği kesitlerin başında emekçi, memur ve emekliler gelecek.

Kamu Vazifelileri Hakem Heyeti, 5. Periyot Toplu Kontratı’nda 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 artırım kararı vermişti.

Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) mayısta bir evvelki yılın aralık ayına nazaran yüzde 6,39 arttığı dikkate alındığında, memur maaşlarına enflasyon farkı gündeme gelecek. Bu hesaplama, birebir mukavele kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

Bir diğer deyişle 5 aylık enflasyon göz önüne alındığında memur ve memur emeklileri şimdiden yüzde 3,39’luk ek artırım almaya hak kazandı. Kesin sayı pazartesi aşikâr olacak. 
Yaklaşık 8,5 milyon emekçi emeklisi ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın birinci 6 aylık enflasyon sayısıyla belirlenecek. Personel emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

5 aylık periyot itibariyle SSK ve Bağ-Kur emeklisinin artırım oranı şimdiden en az yüzde 6,39 olacak. Kesin artırım oranı pazartesi belirli olacak. 
Başka yandan, kelam konusu periyoda ilişkin enflasyon verisi, kamudaki 700 binden fazla personelin fiyatlarına 2021-2022 yıllarında yapılacak artırımın belirleneceği Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’nde de dikkate alınacak.

Pazarlık görüşmelerinde, taban fiyat, skala farklılıklarının yanında 6 aylık enflasyon sayısı da kritik unsur olacak.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir