Connect with us

Güncel Haberler

Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilen eski Başbakan Mikati, ülkenin çöküşe gidebileceği ikazında bulundu

Bloomberg haber ajansına bir değerlendirmede bulunan Mikati, ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krize ait açıklamalarda bulundu. Lübnan …

Bloomberg haber ajansına bir değerlendirmede bulunan Mikati, ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krize ait açıklamalarda bulundu.

Lübnan’ın “tamamen çöküşe” gideceği ikazında bulunan Mikati, hususa ait “tüm Orta Doğu’yu sarsacak bir bomba” sözlerini kullandı.

Mikati, ülkede yaşanan krizin tahlili konusunda Avrupa Birliği’nden gereken takviyesi aldığını aktararak, “ABD’nin de takviye vermeye açık olacağından eminim” dedi.

Lübnan’daki ekonomik ve siyasi durum

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından epey kırılgan bir yapıya sahip Lübnan’da, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik kriz yaşanıyor.

Beyrut Limanı’nda Ağustos 2020’de meydana gelen büyük patlama, Lübnan’daki ekonomik ıstırapları artırdı ve yeni bir hükümet krizi doğurdu.

Başbakan Hassan Diyab hükümeti patlama sonrası gelen yansılar üzerine 10 Ağustos 2020’de istifa etti, fakat siyasi kümeler ortasındaki uyuşmazlıklar nedeniyle ülkede yaklaşık bir yıldır yeni hükümet kurulamadı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, son olarak 26 Temmuz’da yeni hükümeti kurma vazifesini eski Başbakan Necib Mikati’ye verdi.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir