Connect with us

Güncel Haberler

Lavrov: Rusya ile güç durumundan diyalog kurma teşebbüsleri başarısızlığa mahkum

Endonezyalı Rakyat Merdeka gazetesine konuşan Lavrov, şunları söyledi: “Rus önder (Cenevre’deki zirvede) net ve herkese açık biçimde tüm …

Endonezyalı Rakyat Merdeka gazetesine konuşan Lavrov, şunları söyledi:

“Rus önder (Cenevre’deki zirvede) net ve herkese açık biçimde tüm alanlarda sonuç elde etmenin fakat eşitlik prensibine dayalı olarak, karşılıklı çıkar istikrarının sağlanmasıyla mümkün olduğunu belirtti. Görüşme sırasında da buna karşı çıkılmadı. Lakin görüşmenin bitmesinden neredeyse çabucak sonra Cenevre’deki doruktakiler de dahil olmak üzere ABD’li yetkililer, bir intikam hissiyle eski ‘öğretilere’ sarıldılar. ‘Moskova’ya söyledik, net biçimde uyardık, taleplerimizi bildirdik’ üzere söylemlere… Tüm bu ‘uyarılara’ tehditler de eşlik etmeye başladı: ‘Rusya ‘birkaç ay içinde’ Cenevre’de belirtilen ‘oyun kurallarını’ kabul etmezse, yeni bir baskı ile karşı karşıya kalacak’ dediler.”

Lavrov, Rusya ile güç konumu üzerinden diyalog kurma teşebbüslerinin başarısızlığa mahkum olduğunu, dostça olmayan tüm hareketlere sert ve kararlılıkla cevap vereceklerini tabir etti. Lavrov’a nazaran, Washington söylediği üzere istikrarlı ve öngörülebilir ilgiler istiyorsa, dürüstçe etkileşim kurmalı.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir