Connect with us

Güncel Haberler

Kuzey Kıbrıs’ta ‘kapalı otel turizmi’ uygulaması kalkıyor

Kuzey Kıbrıs Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nce alınan ek Kovid-19 önlem kararlarının …

Kuzey Kıbrıs Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi‘nce alınan ek Kovid-19 önlem kararlarının uygulanmasına karar verildi.

Kuzey Kıbrıs’a girişlerde ülkeler renk kodlarına nazaran ayrılarak yeni kriterler belirlendi.

Buna nazaran, son 14 günde koyu kırmızı renkteki ülkelerde bulunanların (ülke vatandaşı hariç) ülkeye girişleri yasak olacak.

Kırmızı renkteki ülkelerden gelenler, Kovid-19 aşısını yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın seyahat öncesi son 72 saatte yaptırdığı, sonucu negatif olan PCR sonucu ve 5-7 gün karantina kuralıyla ülkeye giriş yapabilecek.

Turuncu renkteki ülkelerden gelen aşılı ve hastalığı geçirmiş şahıslar, son 72 saatteki negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek, aşısız olanlardan negatif olduklarını gösterir PCR sonucu istenecek ve bu bireyler, 10 gün karantinaya tabi tutulacak.

Türkiye turuncu kategoride yer alıyor.

Yeşil renkteki ülkelerden gelen, aşılı olan yahut daha evvel Kovid-19 hastalığını geçirmiş olan şahıslara rastgele bir kısıtlama olmayacak, aşısız olanlardan ise yalnızca son 72 saatteki negatif PCR test sonucu talep edilecek.

Gri renkteki ülkelerden gelenler ise aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın son 72 saatte yapılmış negatif PCR sonucu ve 14 gün karantina kaidesi ile ülkeye giriş yapabilecek.

Üstteki kriterlere nazaran, karantinaya girmesi gereken bireyler Kuzey Kıbrıs topraklarında ikamet adresi göstermeleri ve ülkeye ‘Güvende Kal Uygulaması’nı indirmeleri şartıyla el bilekliğiyle 5-14 günlük karantinada kalacak.

Maske ve ara kuralına uyulması zarurî olacak

Tüm kapalı ve açık alanlarda maske ve aralık (1.5 metre) kurallarına uymak mecburî olacak, kontroller ilçe emniyet şuraları, belediyeler ve Polis Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Ülkede Kovid-19 testi müspet ve karantina gerektiren teması bulunan bireyler, 10 gün karantinaya tabi olacak.

10 Ağustos 2021’den itibaren charter seferlerle ve elektronik bilekliği takılarak gerçekleştirilen kapalı otel turizm uygulaması iptal edildi. Charter seferlerle ülkeye gelecek şahıslara, geldikleri ülkenin renk kodlarındaki kriterlere nazaran süreç yapılacak.

Otelde konaklama ve/veya otel aktivitelerinden faydalanmak gayesiyle ülkeye giriş yapacak bireylerin aşısız olması halinde son 72 saat içerisinde antijen yahut PCR testi istenmesi zarurî olacak.

Düğünler kapalı alanda yapılmayacak

Marketlerde, perakende ve mağazacılık hizmetleri ile tedarik zincirinde misyon yapan şahıslar her 7 günde bir antijen testlerini yineleyecekler.

Nişan, nikah, düğün ve sünnet merasimleri kapalı alanlarda yapılmayacak, gelin, damat ve birinci derece yakınları düğün tarihinden evvelki son 72 saat içerisinde PCR testlerini yapacak.

Toplu ibadetler toplumsal ara, maske ve hijyen kuralına uyularak ve ibadet edilecek kapalı alanların azami üçte biri kullanılarak yapılacak.

Kararlar, Resmi Gazete’de yayınlanmasından itibaren geçerli olacak.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir