Connect with us

Güncel Haberler

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar: Kıbrıs’ın tümünün AB’ye alınması, bir bakıma Türkiye ile bağlarımızın koparılmasıdır

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar, bir dizi ziyarette bulunmak üzere dün akşam Elazığ’a geldi. Birinci olarak televizyon kanallarının genel yayın …

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar, bir dizi ziyarette bulunmak üzere dün akşam Elazığ’a geldi. Birinci olarak televizyon kanallarının genel yayın direktörleri ile bir ortaya gelen Tatar, tarihi Harput Mahallesi’ne geçerek burada hem ziyaretlerde bulundu hem de tarihi yerleri gezdi.

Tatar ve heyetinin Harput’taki programına Elazığ Valisi Erkaya Yırık, AKP Elazığ milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile kent protokolü katıldı.

Elazığ’a ziyaretlerinin çok manalı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Bizim ortamızda çok kıymetli bağlar vardır, gönül bağları vardır. Bu ziyaretimde Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, binbaşı sonra tuğgeneral Nihat İlhan’ın oğlu, ben başbakanken beni ziyaret etmiş, ben de Elazığ’ı ziyaretimizde Mürüvvet hanım ve evlatları Hakan, Kutsi ve Murat’ın kabirlerini ziyaret etmek istiyordum. Allah nasip etti cumhurbaşkanı olarak geldim. Münasebetiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak Elazığ’a olan bu ortak bir grup yaşadığımız olaylar, gönül birliğimiz, baht birliğimiz var. Bu acıları da daima yüreğimle paylaşmak istiyorum. Bir kere daha şehitlerimize rahmet diliyorum. Onları hiçbir vakit unutmadık, unutmayacağız. Ben 1960’lı doğumluyum. O 3 çocuk, 3 şehit benim yaşlardaydılar. İşte o denli bir yazgı, katledildiler. Kıbrıs’ta yaşanan o olayları hiçbir vakit Türk ulusu unutmamalıdır. Zira Kıbrıs’ın Yunan adası olması için her türlüsü yapılmıştır. Fakat hamdolsun Türkiye’nin de takviyesiyle direndik, direnmeye de devam ediyoruz. O bakımdan ben vefa örneği 20 Temmuz’un arifesinde KKTC’de her yıl kutladığımız ‘Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümüdür. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyük bir heyetle KKTC’yi ziyaret edecektir, bildiriler verilecektir” diye konuştu.

‘Güvenliğimiz ve geleceğimiz Türkiye ile birlikte oluşturduğumuz siyasete bağlı’

Güvenliklerinin ve geleceklerinin Türkiye ile birlikte oluşturdukları siyasete bağlı olduğuna dikkat çeken Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar, “Hepimizin ortak temennisi ve yüreği güçlü bir Türk ulusu, güçlü bir Türk milleti ve güvenlik içerisinde yaşayan bir Kıbrıs Türk halkı. 1571’de de 70 bine yakın şehit verilerek süren savaşlarda Kıbrıs’ın fethi oluyor. O günden beridir Kıbrıs’ta bir gayret verilmektedir. Yunanlara karşı, İngilizlere karşı lakin sonuçta bizim orada şu anda bir devletimiz vardır. Benim cumhurbaşkanı seçilmem de bildiğiniz üzere yeni bir siyaset oluşmuştur, geliştirmiştir. O vizyonda Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki farklı bağımsız devletin iş birliğiyle fakat bir mutabakatın olabileceği, zira bugün Yunanistan Avrupa Birliği’ndedir, Kıbrıslı Rumlar Avrupa Birliği’ndedir ancak Türkiye Avrupa Birliği’nde değildir. Kıbrıs Türkleri her vakit Türkiye’nin yanında olmuştur. Hasebiyle federal bir çatı altında Kıbrıs’ın tümünün Avrupa Birliğine alınması bir bakıma Türkiye ile bağlarımızın koparılmasıdır. Asla ve kata Türkiye ile bağlarımızın koparılmasına müsaade ve müsaade vermeyiz. Aramızdaki köprülerin, bağların siyasi, ekonomik, kültürel ve her türlüsüyle daha da güçlendirilmesi lazım” diye konuştu.

‘Kıbrıs’ın gerçeklerine nazaran bir siyasi mutabakat istiyoruz’Ersin Tatar

Doğu Akdeniz’de yaşananlara değinen Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Değişen konjonktür, güç kaynakları bağlamında stratejik haliyle hem mavi vatanımıza hem göklerde haça alanında esasen bunların ne kadar kıymetli olduğunu her gün tekrar halkımızla paylaşıyoruz. O bölgelerde güçlenmekteyiz. Hasebiyle orada bir tehlikeye hiçbir vakit gelmeyiz, gelmeyeceğiz. O bakımdan Kıbrıs’a adalet, eşitlik istiyoruz. Kıbrıs’ın gerçeklerine nazaran bir siyasi muahede istiyoruz. 60 yıldır Kıbrıs Türk Devleti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak vardır, var olacaktır. Egemenliğimizle Türkiye Cumhuriyeti ile şuanda var olan her türlü mutabakatlar ve bir ekip yakınlıklar devam edecektir. Su projesinden sonra öteki türlü büyük projelerle de KKTC desteklenmesi ve daha güçlü bir devlet haline gelmesi zati Türkiye Cumhuriyeti’nin de bir öngörüsüdür. Zira ulusal çıkarlarımıza baktığımızda bu tartışmaların içerisinde Doğu Akdeniz’de herkesin konum almaya çalıştığı bu değerli bölgede bizim Türkiye ile ulusal duruşumuzun ve gücümüzün koruma edilmesi ve daha da güçlendirilmesi bu siyasete bağlıdır. Münasebetiyle biz Kıbrıs’ta onun içindir ki iki başka devleti savunuruz, federasyon geçmişte kalmıştır, o defter kapanmıştır. Bunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da söylemiştir. Konum budur, anlayış budur. Bu halde sıkıntıyı ulusal çıkarlarımız bağlamında kıymetlendirmek ve ona nazaran diğerlerinin oyununa gelmemek lazım.”

‘Kıbrıs’ta iki eşit devletin iş birliğine varız’

Kıbrıs’ta bir uğraşın olduğunu aktaran Tatar,  şu sözleri kullandı:

“Bütün dünya bunu görsün, Kıbrıs’ta bir gayret vardır, Türklük uğraşıdır. KKTC’nin ebediyen yaşayabilme problemidir. Zira biz bunu hak ediyoruz. Farklı bir halk, başka bir devlet ve ardımızda 85 milyon, ileride 100 milyon güçlü bir Türkiye. Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarımızı muhafazası bakımından bu anlayış ve gönül birliğiyle ebediyen sürmesi lazım. Hasebiyle tüm Türkiye’ye bir defa daha şükranlarımı ve minnet hislerimi paylaşıyorum. Ben telefon açtım, ‘Bunu şahsen hüzünle izliyoruz, sonuç prestijiyle birebir adada yaşıyoruz. Bu türlü bir felaket, bir yangına biz de gereken takviyesi vermeye hazırız’ dedim. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştüm. Görüşmemizde ‘Helikopter ve başka dayanaklar verilebilir mi’ dedim. O da ‘Memnuniyetle’ dedi. Hasebiyle o iletisi da ilettim. Karşılığında bir yanıt alamadım. İnşallah yangın söndürülmüştür. Lakin biz gereğini yaptık. Zira insanlık ve medeniyet bunu gerektirmektedir. Kıbrıs’ta iki eşit devletin iş birliğine varız. Onun için müzakere yolu, muahedenin da herkes için düzgün olacağını hem Kıbrıs’taki Türk ve Rumlar için hem de bölgesel olarak Doğu Akdeniz’deki dengelerin oluşması bakımından Türkiye ve Yunanistan ortasındaki gerginliklerin, tansiyonun azalması için orada bir mutabakat herkesin yararına olacaktır. Lakin daima onların dediği üzere, daima onların hakimiyetinde Türkler azınlıklar, federasyondurlar ve Türkler aslında Avrupa Birliği’nde yok. Hasebiyle Kıbrıs’ı bir bütün almak ve Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkartmak hayaline asla bizim müsaade etmemiz kelam konusu değildir.”

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir