Connect with us

Güncel Haberler

Kremlin’den Putin’in Zelenskiy’e karşı tavrındaki değişikliğe ait açıklama

Rossiya 1 televizyonuna konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy’e …

Rossiya 1 televizyonuna konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy’e karşı tavrının neden değiştiği konusunda açıklama getirdi.

Putin’in Zelenskiy’e karşı tavrının değiştiğini kabul eden Peskov, bunun Ukrayna önderinin hareketlerinin birinci başlarda yapmış olduğu açıklamalarla bağdaşmamasından kaynaklandığını söyledi.

Önderlerin ortasındaki ikili görüşme fikrini zorlaştıran nedenlere dikkat çeken Peskov, “Minsk mutabakatlarının uygulanmaması olan en önemli konunun yanı sıra bir gerçek daha var, Lider Zelenskiy birinci başlarda ülkesine sistem ve demokrasi getiren çok çağdaş demokratik bir devlet lideri üzere görünüyordu. Ve elbette bu tavrın, siyasi muhaliflere yönelik gibisi görülmemiş baskıyla, başarılı siyasi rakiplerinden ceza davası açma yoluyla kurtulma dileğiyle bağdaşmadığı ortada” diye konuştu.

Bu yapılanların ‘(Zelenskiy’in) devlet başkanlığının birinci başlarında yaptığı açıklamalarla bağdaşmadığını’ tekrar eden Peskov, Putin’i hayal kırıklığına uğratan nedenin Ukrayna önderinin yaptığı açıklamalar değil, Ukrayna’nın Minsk mutabakatlarını uygulama isteksizliği olduğunu vurguladı. Kremlin Sözcüsü ayrıyeten Rusya’yı ‘saldırgan ülke’ olarak tanımlayan Kiev’in telaffuzlarının Moskova’yı pek te telaşa uğratmadığını tabir etti.

Putin, çarşamba günü katıldığı Direkt Çizgi programında Zelenskiy ile görüşmeye karşı olmadığını, lakin öncelikle neleri konuşacaklarını anlaması gerektiğini, çünkü Ukrayna’nın problemlerinin Berlin ve Paris’te çözüldüğünü söylemişti.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir