Connect with us

Güncel Haberler

Kremlin Sözcüsü: Rusya’nın savunma alanındaki kararlılığı rakipleri için giderek daha anlaşılır hale geliyor

Rossiya 1 televizyonunda yayınlanan bir programa konuk olan Peskov, Rusya’nın savunma alanındaki kararlılığının rakipleri için giderek daha …

Rossiya 1 televizyonunda yayınlanan bir programa konuk olan Peskov, Rusya’nın savunma alanındaki kararlılığının rakipleri için giderek daha anlaşılır hale geldiğini, bu nedenle yeni bir Küba Füze Krizi üzere kıyamet senaryoları hakkında konuşmaya gerek olmadığını söyledi.

Rusya başkanı Vladimir Putin’in provokasyonlara kararlılıkla verdiği karşılıklara dikkat çeken Peskov, “Bu bağlamda Lider Putin’in ve Rusya tarafının kararlılığı konusunda kuşkusu olmaması gerekir. Bu nedenle Küba Füze Krizi üzere felaket senaryolarını konuşmamayı öneriyorum, çünkü pembe gözlük takmıyor ve kimsenin ülkemizi baskılamaktan vazgeçmeyeceğinin farkında olsak da her keresinde Rusya’nın kararlılığı rakiplerimiz için giderek daha anlaşılır hale geliyor” diye konuştu.

‘Defender muhribi olayı üzere provokasyonlara karşı Rusya’nın cevabı sert olacak’

‘Kıyamet senaryolarının’ tartışılmasından yana olmadığını söyleyen Peskov, lakin İngiliz muhribi Defender ile yaşanan olay üzere durumların tekrarlanması halinde Rusya’nın reaksiyonunun sert olacağını vurguladı.

Peskov, “En değerlisi ise, Liderin (Putin) dediği üzere, (Amerikan) keşif uçağının aldığı bilgi, almaya niyetli oldukları değil, Rus tarafının vermeyi uygun gördüğü bilgiydi” tabirlerini kullandı.

‘ABD’den yalnızca ‘gerekli gördüğümüz hususlarda Ruslarla konuşacağız’ telaffuzları duyuyoruz’

“Duyduklarımız en fazla, ‘Ruslarla gerekli gördüğümüz bahislerde konuşacağız’ ve en değerlisi de ‘bir şeyler olursa onları cezalandıracağız’ halinde eskisi üzere söylemler” diyen Peskov, ekledi:

“Çünkü Amerika’da Rusya ile âlâ bağlardan bahsetmek muhakkak imkansız.”

‘Türkiye, NATO ile paydaşlık bağlantılarının kurulabileceğinin bir örneğidir’

Rusya-Türkiye ilgilerine de değinen Peskov, “Türkiye bir NATO ülkesidir, ama tıpkı vakitte Türkiye ile bağlarımız, Türkiye şahsında NATO üyeleriyle bile iştirak münasebetleri kurmanın mümkün ve gerekli olduğunun bir örneğidir” tabirlerini kullandı.

Bu durumun NATO’daki tartışılmaz disipline karşın İttifaka üye olan ülkelerin dahi bölgesel güvenliğin sağlanması bağlamında egemenliklerini koruyup ilkesel tavır izleyebileceklerinin bir ispatı olduğunu kaydeden Peskov, “Dolayısıyla bu bağlamda Türkiye ile ilgilerimiz çok değerli ve kelam konusu ilgiler daha fazla bölgemiz için istikrar kazandırıcı nitelikte” diye konuştu.

 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir