Connect with us

Güncel Haberler

‘Kovid’den korkup kaçmayın’ diyen İngiltere Sıhhat Bakanı özür diledi

İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid’in halkı aşı olmaya çağırırken yaptığı gaf tartışma yarattı. Kendisi de Kovid geçiren Javid “Bu virüsten …

İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid’in halkı aşı olmaya çağırırken yaptığı gaf tartışma yarattı. Kendisi de Kovid geçiren Javid “Bu virüsten korkup kaçmak yerine onunla birlikte yaşamayı öğrenirken, lütfen şayet hâlâ olmadıysanız aşı oblun” deyince, koronadan ölenlere hakaret ettiği gerekçesiyle şimşekleri üzerine çekti.

Gazete Duvar’ın aktardığı habere nazaran; Javid, reaksiyonların akabinde kelam konusu Twitter paylaşımını silerek özür diledi. ‘Korkup kaçmak’ tabirlerini kullandığı paylaşımı sildiğini belirten Javid, “Aşıların bir toplum olarak savaşmakta bize sağladığı yardıma duyduğum minnettarlığı söz ediyordum ancak yanlış bir sözcük seçtim ve samimiyetle özür dilerim. Birçokları üzere ben de bu fecî virüs yüzünden sevdiklerimi kaybettim ve tesirini asla küçük görmem” sözlerini kullandı.

‘İnsanları nasıl aşağılarsınız?’

Dünyanın en yüksek Kovid vefat oranlarından birine sahip olan ülkede, Javid’e en sert yansılardan biri muhalefetteki Personel Partisi’nin Genel Lider Yardımcısı Angela Rayner’dan gelmişti. Rayner, ‘korkup kaçmak‘ tabirlerini eleştirerek “Bu virüsten 127 bin kişi öldü. Sizin hükümetinizin felaket yanlışları olmasaydı, on binlercesi hâlâ burada olabilirdi. Nasıl olur da insanları kendilerini ve ailelerini inançta tutmabya çalıştıkları için aşağılarsınız?” demişti.

Emekçi Partili David Lammy de, “Sizin hükümetinizin nezaretinde 129 bin Britanyalı öldü. İnsanları kendilerini ve ailelerini inançta tutmak istedikleri için aşağılamayın” sözlerini kullandı.

‘Özür borçlu’

Liberal Demokratlar ise riskli kümede oldukları için hayatları normalleşemeyen şahıslar için Javid’den özür talep etmişti. Partinin sözcüsü Munira Wilson, binlerce kişi hâlâ hastanede yatarken bakanın kelamlarının ‘dehşet verici olduğunu’ belirterek, “Dikkatsiz kelamlarıyla, diğerlerini korumak için kurallara uyan ve konutta kalan her bir erkeğe, bayana ve çocuğa hakaret etti. Onların hepsine, bilhassa de kendisini koruyanlara bir özür borçlu” sözlerini kullanmıştı.

‘Sevdiklerimiz korkak oldukları için mi öldü?’

İngiltere’de yakınlarını Kovid nedeniyle kaybeden bireylerin hükümete karşı adalet arayışı için bir dernek kuran Jo Goodman da, sıhhat bakanının açıklamalarının birçok seviyede duyarsız olduğunu söyledi. Goodman, “Sevdiklerimizin bu virüsle savaşamayacak kadar korkak olduğunu ima eden bu kelamlar yalnızca yakınlarını kaybedenlerin canını yakmıyor, birebir vakitte kendilerini bu vahim virüsün getirebileceği yıkımdan korumak için hâlâ elinden geleni yapanlara da hakaret ediyor” diye konuştu.

Javid, selefi Matt Hancock’un bir danışmanıyla Kovid kurallarını ihlal ederek öpüştüğü imajların basına sızdırılması sonrası istifa etmesi üzerine misyona gelmişti. Javid’in kendisi de geçtiğimiz günlerde koronavirüsüne yakalandı.

Koronavirüsü önlemlerini hafifleten İngiltere’den, sokağa çıkma kısıtlamalarının yerini ağır bir aşı kampanyası almış durumda. Lakin ülkede son devirde Delta varyantı nedeniyle olay sayıları yükseliyor. Bununla birlikte yetkililer, aşılanma oranlarının da yüksek olduğuna dikkat çekerek olağanlaşmanın iktisat için gerekli olduğunu savunan bir duruma geçmiş durumda. 

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir