Connect with us

Ulusal Savunma

Karamollaoğlu: Artırım yağmuru, artık dolu ve fırtınaya çevrilmiş durumda

Saadet Partisi (SP) Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ait açıklamalarda bulundu. Temmuz ayı itibariyle üst …

Saadet Partisi (SP) Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Temmuz ayı itibariyle üst üst yapılan artırımları eleştirerek kelamlarına başlayan SP başkanı, vatandaşın geçinemediğini vurguladı.

Karamollaoğlu’nun gündeme ait değerlendirmeleri özetle şöyle:

  • Daha şimdiden Temmuz ayında, Haziran’ı mumla arar hale geldik. 30 Haziran’ı, 1 Temmuz’a bağlayan gece gerisi arkasına artırım haberleri geldi. Bir gecede elektrik yüzde 15, doğalgaz yüzde 12, LPG yüzde 15, öğrenci harcı yüzde 10 zamlandı. Pandemide olağanlaşmanın başladığı birinci günden beri adeta bir ‘Anormal Ekonomik Pandemi’ ile karşı karşıya kaldı insanımız…
  • Dolu üzere artırım yağıyor. Uzunca bir müddettir her yeni güne artırım haberiyle uyanıyor, her gece yatmadan yeni bir artırım haberi alıyoruz. Bir esere yıl içerisinde 7-8 sefer artırım geliyor; bir yıl içerisinde toplamda yüzde 100’leri bulan artırımlar insanımızın belini büküyor. Durum o denli bir hal aldı ki; market çalışanları, fiyat etiketlerini değiştirmekten yorgun düştüklerini söz ediyor. Allah aşkına; konutlarımızdaki en temel eser olan sıvı yağ fiyatlarına bir bakın!
  • Yüzde 100’leri aşan artırımlar nedeniyle insanımız yağ alırken kara kara düşünür hale geldi. Bunun yanında Türk Lirası her geçen gün eriyor, öbür para üniteleri karşısında her geçen gün kıymet kaybediyor. Bakınız yalnızca son 1,5 yılda; euro yaklaşık yüzde 55, dolar yüzde 46, altın fiyatları yüzde 71 seviyesinde artış gösterdi.
  • Özetle; uzunca bir müddet evvel başlayan sağanak artırım yağmuru; artık dolu ve fırtınaya çevrilmiş durumdadır. Dolu üzere yağan artırımlar nedeniyle insanımız her geçen gün daha da zorlanmakta; geçim badiresi giderek büyümektedir.

‘Tüketici enflasyonu son 2 yılın doruğuna çıktı’

  • Bildiğiniz üzere TÜİK enflasyon oranlarını açıkladı. TÜİK bilgilerine nazaran; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 2021 yılı Haziran ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 1,94, bir evvelki yılın Aralık ayına nazaran yüzde 8,45, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 17,53 artış gösterdi. Bu oranlarla, tüketici enflasyonu son 2 yılın tepesine çıkmış oldu. Ayrıyeten bu oranlar TÜİK’e nazaran; gerçek sayıların bunun çok daha üzerinde olduğu hem uzmanlar tarafından tespit ediliyor hem de vatandaş tarafından çarşı-pazarda hissediliyor.
  • Fakat bu oranlara karşın; Türkiye enflasyonda adeta şampiyonluğu kimseye kaptırmıyor! Biz, bu durumu ülkemize yakıştıramıyoruz! Biz, TÜİK’in marketi ile insanımızın marketi ortasındaki fiyat farklarına itiraz ediyoruz! Bizim gönlümüz, insanımızın en temel muhtaçlıklarını dahi karşılayamaz hale getirilmiş olmasına razı gelmiyor!
Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir