Connect with us

Ulusal Savunma

Karadeniz için Asya Kaplan Sivrisineği uyarısı

Böcekler konusunda uzman bilim insanları, son vakitlerde İstanbul’da görülmeye başlayan Asya Kaplan Sivrisineği’nin, seller ve yıllık toplam …

Böcekler konusunda uzman bilim insanları, son vakitlerde İstanbul’da görülmeye başlayan Asya Kaplan Sivrisineği‘nin, seller ve yıllık toplam yağış ölçüleri dikkate alındığında Karadeniz Bölgesi’nde de önemli bir tehdit haline gelme potansiyelinin bulunduğunu bildirdi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Müdafaa Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Kovancı ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Lider Yardımcısı Dr. Fatih Dikmen, Türkiye’de birinci defa 2011 yılında Edirne’nin İpsala ve Keşan ilçelerinde tespit edilen bu sineğin insan sıhhatini tehdit eden boyutlarını, alınması gereken tedbirleri ve nasıl çaba edilmesi gerektiğini anlattı.

Prof. Dr. Kovancı, Asya Kaplan Sivrisineği‘nin, Güneydoğu Asya’nın tropikal ve subtropikal bölgelerine mahsus olduğunu, birinci kere 1894 yılında İngiliz-Avustralyalı entomolog Frederick Askew Skuse tarafından Hindistan’ın kaplanları ile ünlü Bengal bölgesinde bulunduğunu belirtti.

Nasıl yayıldı?

Buradan doğudaki Pasifik Okyanusu ile batıdaki Hint Okyanusu adalarına 19. yüzyılda yayıldığını aktaran Kovancı, “Asya Kaplan Sivrisineği, artan seyahatler ve global ısınma üzere sebeplere bağlı olarak bilhassa 1980’li yıllarda Avrupa (ilk sefer 1979’da Arnavutluk), Kuzey Amerika (ilk kez 1985’te Teksas-ABD) ve Güney Amerika (ilk kere 1986’da Brezilya) kıtalarına da dramatik bir formda yayılmıştır” dedi.

Birinci kere Yunanistan hududunda görüldü

Kovancı’nın verdiği bilgiye nazaran, sinek Türkiye’de birinci kere Edirne’nin İpsala ilçesinde bulunan Türkiye-Yunanistan hudut kapısında ve Keşan ilçesindeki bir restoran etrafına kurulan sivrisinek yumurtlama tuzaklarında saptandı.

Kovancı, takip eden yıllarda sivrisineğin Türkiye’de süratli yayılım gösterdiğini, ortalarında Artvin, Bursa, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Giresun, Ordu, Rize, Sakarya, Tekirdağ ve Trabzon’un da olduğu birçok vilayette kaydedildiğini bildirdi.

Virüs ve parazit bulaştırıyor

Larvaların otomobil lastikleri ve su saklama kapları üzere yapay kaplarda üreme yeteneği kazanması ile Asya Kaplan Sivrisineği’nin banliyö ve kentsel ortamlara adapte olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Kovancı, “Bu cinsin dişileri insanlardan kan emme yoluyla Dang ateşi virüsü, Batı Nil Virüsü, sarı humma virüsü, Zika virüsü ve Chikungunya virüsü üzere viral hastalıkları insanlara bulaştırmalarının yanında Dirofilaria immitis üzere kimi filarya cinsindeki nematod parazitlerin insanlara bulaşmasından da sorumludur.” diye konuştu.

Karadeniz için ihtar

Prof. Dr. Kovancı, global ısınmaya bağlı olarak dünyanın kimi bölgelerinde sıcaklık artarken birtakım bölgelerinde ise yağışların ve sellerin çoğaldığını söyledi.

“Karadeniz Bölgemizde yazın yaşanan seller ve yıllık toplam yağış ölçüleri dikkate alındığında Asya Kaplan Sivrisineği bu bölgemiz için önemli bir tehdit haline gelme potansiyeline sahiptir” diyen Kovancı şöyle devam etti: 

  • “Karadeniz Bölgesi’nde belediyeler tarafından temmuz, ağustos ve eylül aylarında Asya Kaplan Sivrisineği’ne karşı biyosidal eserlerle ağır çaba yapılmasına karşın Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon vilayetlerinde popülasyonların süratle artış gösterdiği bildirilmiştir.” 
Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir