Connect with us

Ulusal Savunma

Kanserle savaşını dokuz sefer kazanan Canan Perdahlı: ‘Bu hayatı nasıl manalı kılabiliriz?’ diye düşündüm daima

Birinci defa 2010’da metastatik göğüs kanseri teşhisi konulan, akabinde hastalığı öbür organlara da yayılan Canan Perdahlı, yaşama küsmeden ve …

Birinci defa 2010’da metastatik göğüs kanseri teşhisi konulan, akabinde hastalığı öbür organlara da yayılan Canan Perdahlı, yaşama küsmeden ve ümitsizliğe kapılmadan verdiği çabayı, kurduğu Metastatik Göğüs Kanseri Derneği’nde hasta ve yakınlarına aktarıyor.

Bugüne kadar metastatik göğüs kanserinin yayılması nedeniyle akciğer, kemik, rahim, yumurtalık kanserlerine 9 kere yakalanan 44 yaşındaki Canan Perdahlı, hastalıkla gayret sürecinde yaşadıklarını anlattı.

Lisans eğitiminin akabinde gittiği Yeni Zelanda’da otel yöneticiliği yaparken 2010’da metastatik göğüs kanseri tanısı aldığını belirten Perdahlı, daha sonra tedavisi için Türkiye’ye döndüğünü söyledi.

Perdahlı, Türkiye’de göğüs kanseriyle gayret ederken hastalığının farklı organlarına da yayıldığını söz ederek, “Son olarak 2019’da kanser metastaz yaparak yumurtalıklarıma yayılmıştı. Kanser en son o vakit nüksetmişti. Daha sonra yaklaşık 3 ay evvel kafatası metastazı yaşadım.” dedi.

Kanserin kafatasına yayılması nedeniyle gördüğü ışın tedavisinden cevap alınamadığını anlatan Perdahlı, “Işın tedavisinden karşılık alınamadığı için kafatasımdaki kanser ameliyatla beyne ulaşmadan durduruldu. Operasyon başarılı geçti. Motivasyonum çok âlâ olduğu için düzgünleşme sürecim de daha rahat ilerledi.” diye konuştu.

Perdahlı, kanserle 9 sefer uğraş etmenin yorucu olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

  • Bu yoruculuk, hayatı nasıl kabullendiğinize bağlı. Her şeye ‘âlâ olacak, olağanüstü olacak, çok hoş olacak’ diyebilirsiniz. Bu bir prosedür lakin ben bunu kullanmıyorum. Bu hayatın bir sonu var, bir başı var. Ben bir seyahatteyim ve ‘bu seyahati nasıl hoş yaşarım’ diye düşünüyorum. Tedaviye ya da hastalığa odaklanmak yerine yaşama, yapılacaklara odaklanmak ardından de tedavinize eşlik edecek motivasyonlarla yola çıkmak gerekiyor. Sevenlerim, dostlarım ve ailemin dayanağı natürel ki yadsınamaz lakin kendi iç motivasyonum bu istikamette. Değerli olan yolda olmak ve ‘bu hayatı nasıl manalı kılabiliriz’ diye düşünmek.

Hayatta herkesin birçok zorluk yaşadığını lisana getiren Perdahlı, yaşadığı kahırları hiçbir vakit dünyanın en büyük kaygısı olarak görmediğini söyledi.

‘Tanı aldığım birinci gün, kendi kendime bugüne kadar neyi yaşadığımı değil ne yapmadığımı sordum’

Perdahlı, kanser tanısı aldığında hayatını sorguladığını belirterek, şunları söyledi:

  • Metastatik göğüs kanseri tanısı aldığım birinci gün, kendi kendime bugüne kadar neyi yaşadığımı değil ne yapmadığımı sordum. En büyük pişmanlığım yapmadıklarımdı ve kendime bir liste hazırladım. 35 ülke gezdim ancak bunlar turistik ziyaretten çok hayattaki seyahatimi anlamaya, kavramaya çalıştığım gezilerdi.

‘Hastalara gerek medikal gerek toplumsal takviye vermeye çalışıyoruz’

Perdahlı, birinci defa kanser tanısı almasının ve kemoterapiye başlamasının akabinde badire yaşayan hastaların hayatına dokunmaya karar verdiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

  • Kendi kendime ‘en az bir bayan hastanın hayatına dokunacağım’ dedim. Sonra hekimimle birlikte çalışmaya ve hastalara erişmeye başladım. Daha sonra hasta hakları savunuculuğu, aktivizm ile ilgili yurt dışında eğitimler aldım. Gerisinden da Metastatik Göğüs Kanseri Derneğini (METAMAZON) kurdum. Dernek bünyesinde gönüllüler yetiştiriyoruz. Hastalara gerek medikal gerek toplumsal takviye vermeye çalışıyoruz. Bu sıra hasta yakınlarıyla da ilgilenmeye başladık. Hasta yakınlarının işi çok daha sıkıntı bence. ‘Hastalara nasıl yardımcı olunur, nasıl rehberlik edilir’ üzere mevzularda yardımcı oluyoruz.

Çocuk sahibi olmadığını lakin derneğinin ‘çocuğu‘ üzere olduğunu söyleyen Perdahlı, “Derneğim, benim çocuğum üzere o yüzden onun benden sonra da devam etmesini, birilerinin bu taşın altına elini sokmasını istiyorum. O yüzden inşallah daha kurumsal, daha ayakları yere basan bir sivil toplum kuruluşu olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Tıkla ve Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir